2. El iPhone Alırken…

iPhone İstanbul
  İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

2. El iPhone almadan önce aşağıdaki açıklamaları dikkatle okuyunuz.

Fiziksel Hasarlar

 1. Arka kapak üzerinde kullanımdan dolayı oluşmuş basit çizikler çok önemli değildir. Özellikle iPhone 3G ve iPhone 3GS’in şarj soketinin hemen üzerinde, arka kapakta çatlamalar olur. Bu çatlamalar beyaz arka kapakta daha nettir. Eğer bu çatlak çok büyük değil ise ürünü alabilirsiniz. Ayrıca titreşim butonunun hemen üstünde arka kapak üzerinde yine çatlamalar görebilirsiniz. Arka kapak üzerinde oluşmuş bu gibi basit çatlaklar çok önemli değildir. Ama arka kapakta kırıklar var ise, o cihazı almanızı tavsiye etmemekteyiz. Arka kapaktaki kırılmalar; çarpma ve düşme sonucu oluşmuştur. Çarpma ve düşmeler daha sonraları cihazda farklı hasarlara yol açabilir. Ayrıca kırık arka kapaktan iç tarafa toz girer ve zamanla cihazınızı bozabilir.
 2. Ön cam üzerinde basit çizikler görebilirsiniz. Bu çizikler “derin” olmadıkça çok önemli değildir. iPhone 3G ve iPhone 3GS için ön cam ile metal çerçeve arasında bulunan silikon malzemenin yerinden oynamamış olduğuna dikkat edin. Eğer ön cam ile metal çerçeve arasında boşluk var ise bu ürünü almanızı tavsiye etmemekteyiz. 
 3. Home butonu ve açma/kapama butonlarının düzgün çalıştığından emin olunuz. 
 4. Titreşim butonu ve titreşim motorunun düzgün çalışıp çalışmadığını test ediniz.
 5. Ses aç/kapat butonlarının düzgün çalıştığını test ediniz.
 6. Sim kart yuvasının tam olarak oturup oturmadığını test ediniz.
 7. Üründe daha önce oluşmuş bir sıvı teması olup olmadığını kontrol ediniz. Bu kontrol için, iPhone ların içinde bulunan “Liquid Contact Indicator” birimlerine bakınız. Normalde bu birimler “beyaz” renklidir. Eğer sıvı teması var ise “Pembe ve kırmızı” gibi bir renk alılar. Aşağıdaki resimlerde bu birimlerin nerede olduğu gösterilmiştir. Böylece ürünün içini açmadan sıvı teması olup olmadığını tespit edebilirsiniz.
Sıvı Temaslı iPhone
 
 
 
 
Kullanım Kontrolleri 
 1. İçine mutlaka hattınızı takın ve şebekeyi kontrol ediniz. Şebeke barında azalma var mı yok mu test ediniz.
 2. Hat içinde iken 3G bağlantısı yaparak,  3G üzerinden internet bağlantısı yapınız. 
 3. Satın alacağınız ikinci el iPhone ile bir arkadaşınızı arayınız. Karşıdan gelen sesin ve sizin giden sesinizin kontrollerini yapınız. Görüşme yaparken hoparlörü açın ve sesin hoparlör üzerinden normal olarak geldiğini test ediniz.
 4. Wi-Fi bağlantısı yaparak internete bağlanın ve internet durum ikonundan bağlantı yüksekliğini test ediniz.
 5. Prizden ve bilgisayardan USB kablosu ile şarj ediniz. Şarj bildirim göstergesinin arttığını görene kadar şarjdan çekmeyiniz.
 6. iPhone a kulaklık takınız ve tekrar bir arkadaşınızı arayarak kulaklık ile kullanımını test ediniz.
 7. Kamerasını açın ve bir fotoğraf çekerek kamera testini yapınız
Güvenlik Kontrolleri
 1. http://imei.tk.gov.tr/ adresinden cihazın pasaport kaydı olup olmadığını test edin (yurtdışı cihazları için). Bu bölümden ayrıca ürünün çalıntı olup olmadığını da test edebilirsiniz. (Not: Bu sorgulama bilgilendirme amaçlıdır, kesinleşmiş kayıt anlamına gelmemekte olup ispat hukuku açısından geçerliliği bulunmamaktadır) 
 2. iPhone u alan ve satan kullanıcılar, kimlik fotokopilerinin bulunduğu kağıda kendi el yazıları ile iPhone nun imei numarasını , cihazı satan ve satın alan kişilerin adı/soyadı ve iletişim bilgilerini yazarak, bu alış-verişi imza altına almalıdır.

 


Last Updated on Friday, 06 January 2012 11:18