iPhone Mail

iPhone İstanbul

iPhone MailiPhone Mail Ayarları

MobileMe, Microsoft Exchange ve en yaygın e-posta sistemlerinin (Yahoo! Mail, Google email ve AOL dahil olmak üzere) yanı sıra, endüstri standardı olan diğer POP3 ve IMAP e-posta sistemleriyle de çalışır. Gömülü fotoğraflar ve grafikler gönderip alabilir ve iletilerinizdeki PDF’leri ve diğer ilişikleri görüntüleyebilirsiniz.

iPhone E-posta Hesaplarını Ayarlama

iPhone’da e-posta hesaplarını iki şekilde ayarlayabilirsiniz:

 • Hesabı doğrudan iPhone üzerinde ayarlayabilirsiniz
 • iTunes’da; bilgisayarınızdaki e-posta hesabı ayarlarını eşzamanlayarak aktarmak için, iPhone tercih bölümlerini kullanabilirsiniz.

iPhone E-posta Gönderme

E-posta adresi olan herkese iphone ile e-posta iletisi gönderebilirsiniz.
Bir ileti oluşturma ve gönderme:

 1. iPhone ile eposta göndermeksimgesine dokunun.
 2. Kime alanına bir ad veya e-posta adresi yazın ya da kişilerinizdeki bir adı eklemek için iPhone ile eposta göndermek simgesine dokunun.

  Bir e-posta adresini yazarken, kişi listenizdeki eşleşen e-posta adresleri altta gözükür. Eklemek istediğiniz adrese dokunun. Daha fazla kişi eklemek için Geç düğmesine veya iPhone ile eposta göndermek simgesine dokunun.
  Not: İletiyi Microsoft Exchange hesabınızda oluşturuyorsanız ve şirketin Genel Adres Listesi’ne (GAL) erişiminiz varsa, önce iPhone’daki kişilerinizde eşleşen adresler daha sonra ise eşleşen GAL adresleri gözükecektir.

 3. Diğer kişilere iletinin bir kopyasını gizli veya açık bir şekilde göndermek ya da iletinin hangi hesaptan gönderileceğini değiştirmek için Bilgi/Gizli/Kimden
  alanlarına dokunun. Birden fazla e-posta hesabınız varsa, iletinin hangi hesaptan gönderileceğini değiştirmek için Kimden alanına dokunabilirsiniz.
 4. Bir konu yazın, sonra da ileti içeriğini yazın. Bir alandan diğerine gitmek için Geç düğmesine dokunabilirsiniz.
 5. Gönder düğmesine dokunun.

İletide bir fotoğraf veya video (yalnızca iPhone 3GS) göndermek için
Fotoğraflar’da, bir fotoğraf veya video seçip iPhone Mailsimgesine dokunun ve sonra E-posta ile Gönder düğmesine dokunun. Ayrıca, Fotoğraflar’daki veya Kamera’daki bir fotoğrafı veya videoyu kopyalayıp bir e-posta iletisine de yapıştırabilirsiniz. Fotoğraf, saptanmış e-posta hesabınız kullanılarak gönderilir.

Daha sonra tamamlamak üzere iletiyi taslak olarak kaydetmek için

Vazgeç düğmesine ve daha sonra Kaydet düğmesine dokunun. İleti, Taslaklar posta kutusuna kaydedilir.

Bir iletiyi yanıtlamak için
iPhone Mailsimgesine dokunun. Yalnızca iletiyi göndereni yanıtlamak için Yanıtla düğmesine, göndereni ve tüm alıcıları yanıtlamak için Tümünü Yanıtla düğmesine dokunun. Yanıt iletinizi yazıp Gönder düğmesine dokunun. İlk iletinin ilişiğindeki dosyalar ya da görüntüler geri gönderilmez.

Bir iletiyi iletmek için
İletiyi açın ve iPhone Mailsimgesine dokunun, sonra İlet düğmesine dokunun. Bir veya daha fazla e-posta adresi girin ve iletinizi yazın, sonra Gönder düğmesine dokunun. Bir iletiyi başkasına iletirken, özgün iletiye iliştirilmiş olan dosyaları veya görüntüleri de dahil edebilirsiniz. Kişi bilgilerini paylaşmak için Kişiler’de bir kişi seçin, Bilgi ekranının altındaki Kişiyi Paylaş’a dokunun ve sonra E-posta düğmesine dokunun.

iPhone’da E-postaları Denetleme ve Okuma

Mail düğmesi, tüm gelen kutularınızdaki okunmamış iletilerin toplam sayısını gösterir. Diğer posta kutularınızda başka okunmamış iletileriniz de olabilir.
iPhone eposta denetleme
Yeni ileti olup olmadığını denetleme: Herhangi bir anda bir posta kutusunu seçin ya da simgesine dokunun.
Her bir hesap ekranında, posta kutularındaki okunmamış ileti sayısını görebilirsiniz.

İletilerini görmek istediğiniz posta kutusuna dokunun. Okunmamış iletilerin yanında mavi bir nokta vardır.

Bir posta kutusunu açtığınızda; Mail, ayarlarında belirttiğiniz sayıda en son iletiyi yükler (iletiler henüz otomatik olarak yüklenmemişse).
Daha fazla ileti yükleme: İleti listesinin en altına kaydırıp “Daha Fazla İleti Yükle” düğmesine dokunun.
İletiyi okuma: Posta kutusuna, sonra da iletiye dokunun. Bir iletinin içindeyken, sonraki veya önceki iletiyi görmek için veya  simgesine dokunun.

İletinin bir bölümünü büyütmek için
Büyütmek istediğiniz bölüme çift dokunun. Küçültmek içinse yeniden çift dokunun. Herhangi bir sütunu ekrana sığacak şekilde boyutlandırmak için Metne çift dokunun.
İletinin büyüklüğünü elle değiştirmek için
Büyütüp küçültmek için iki parmağınızı kıstırıp açın.
Bir bağlantıya gitmek için
Bağlantıya dokunun. Metin bağlantıları genellikle mavi renkli ve altı çizgilidir. Birçok resim de bağlantı içerir. Bir bağlantı; sizi bir web sayfasına götürebilir, bir haritayı açabilir, bir telefon numarasını çevirebilir ya da önceden adreslenmiş yeni bir e-posta iletisini açabilir. Web, telefon ve harita bağlantıları; iPhone’da Safari, Telefon veya Harita uygulamalarını açar. E-postanıza dönmek için Ana Ekran düğmesine basın ve Mail düğmesine dokunun.
Bağlantının hedef adresini görmek için
Bağlantıya dokunun ve parmağınızı basılı tutun. Adres, parmağınızın yanında açılacak bir pencerede görüntülenir.

iPhone, e-posta iletilerindeki çoğu resim ilişiğini (JPEG, GIF ve TIFF) metnin içinde görüntüler. iPhone, birçok ses ilişiğini de (MP3, AAC, WAV ve AIFF gibi) çalabilir. Aldığınız iletilere iliştirilmiş olan dosyaları da (PDF, web sayfası, metin, Pages, Keynote, Numbers, Microsoft Word, Excel ve PowerPoint belgeleri gibi) indirip görüntüleyebilirsiniz.
İliştirilmiş bir dosyayı açma: İlişiğe dokunun. İlişik, iPhone’a indirilip açılır.

İlişikleri boylamasına veya enlemesine görüntüleyebilirsiniz. İliştirilen dosyanın biçimi iPhone tarafından desteklenmiyorsa dosyanın adını görebilir ama onu açamazsınız.
iPhone aşağıdaki belge türlerini destekler:

.doc –> Microsoft Word
.docx –> Microsoft Word (XML)
.htm –> web sayfası
.html –> web sayfası
.key –> Keynote
.numbers –> Numbers
.pages –> Pages
.pdf –> Preview, Adobe Acrobat
.ppt –> Microsoft PowerPoint
.pptx –> Microsoft PowerPoint (XML)
.rtf –> Zengin Metin Biçimi
.txt –> metin
.vcf –> kişi bilgisi
.xls –> Microsoft Excel
.xlsx –> Microsoft Excel (XML)

İliştirilmiş fotoğrafı Film Rulosu albümünüze kaydetme: Görüntüye dokunup parmağınızı basılı tutun ve sonra “Görüntüyü Kaydet” düğmesine dokunun.
İletinin tüm alıcılarını görmek için Ayrıntılar düğmesine dokunun. Alıcının kişi bilgilerini görmek için adına veya e-posta adresine dokunun. Sonra da kişiyle iletişim kurmak için telefon numarasına, e-posta adresine veya yazılı mesaja dokunun. Alıcıları gizlemek için Gizle düğmesine dokunun.
Bir e-posta alıcısını kişi listenize eklemek için İletiye dokunun ve gerekirse alıcıları görmek için Ayrıntılar düğmesine dokunun. Sonra bir ada veya e-posta adresine dokunup “Yeni Kişi Yarat” ya da “Var Olan Kişiye Ekle” düğmesine dokunun.
İletiyi okunmamış olarak işaretlemek için İletiyi açıp “Okunmamış Olarak İşaretle” düğmesine dokunun. İletiyi yeniden açana dek posta kutusunda iletinin yanında mavi bir nokta gözükür.
Bir toplantı davetini açma: Davete dokunun.

Toplantıyı düzenleyen kişinin ve diğer katılımcıların bilgilerini alabilir, bir uyarı ayarlayabilir, etkinliğe notlar ekleyebilir ve toplantıyı düzenleyen kişiye gönderilen e-posta iletinize dahil edilecek açıklamalar ekleyebilirsiniz. Daveti kabul edebilir, geçici olarak kabul edebilir veya reddedebilirsiniz.

Anında İlet seçeneğini açma veya kapatma: Ayarlar’da, “Mail, Kişiler, Takvimler” > Yeni Verileri Al öğelerini seçin ve sonra Anında İlet seçeneğini açın

E-postalarda Arama Yapma

E-posta iletilerinin Kime, Kimden ve Konu alanlarında arama yapabilirsiniz. Mail, o anda açık olan posta kutusuna indirilmiş iletilerde arama yapar. MobileMe, Exchange ve bazı IMAP posta hesaplarında, sunucudaki iletilerde de arama yapabilirsiniz.


E-posta iletilerinde arama yapma: Bir posta kutusunu açın, en başa kaydırın ve Ara alanına bir metin girin. Hangi alanlarda arama yapmak istediğinizi seçmek için Kimden, Kime, Konu veya Tümü (Kimden, Kime ve Konu) seçeneğine dokunun. (Listenin en başına hızlı bir şekilde kaydırmak ve arama alanını göstermek için, durum çubuğuna dokunun.)
Siz yazarken, iPhone’a indirilmiş olan iletilerdeki arama sonuçları otomatik olarak görünür. Klavyeyi kapatmak ve daha fazla sonuç görmek için Ara’ya dokunun. Sunucudaki iletilerde arama yapma: Arama sonuçlarının sonundaki “Sunucuda Aramayı Sürdür” düğmesine dokunun.
Not: Sunuculardaki iletilerin arama sonuçları, hesap türüne göre değişiklik gösterebilir. Bazı sunucular, yalnızca tam sözcükleri arayabilirler.

iPhone ile E-postaları Düzenleme

İletileri tek tek silebilir veya tümünü bir kerede silmek için bir grup seçebilirsiniz. İletileri bir posta kutusundan veya klasörden diğerine de taşıyabilirsiniz.
İletiyi silme: İletiyi açıp  simgesine dokunun. Ya da Düzenle düğmesine dokunun ve sonra iletinin yanındaki simgesine dokunun.
İleti başlığının üzerinde parmağınızı sola veya sağa doğru kaydırıp Sil düğmesine dokunarak da iletiyi, doğrudan posta kutusu ileti listesinden silebilirsiniz.

Birden fazla iletiyi silme: İleti listesini görüntülerken, Düzenle düğmesine dokunun, silmek istediğiniz iletileri seçin ve sonra Sil düğmesine dokunun.

İletiyi başka bir posta kutusuna veya klasöre taşıma: İletiyi görüntülerken,simgesine dokunun ve sonra bir posta kutusu veya klasör seçin.
Birden fazla iletiyi taşıma: İleti listesini görüntülerken; Düzenle düğmesine dokunun, taşımak istediğiniz iletileri seçin ve sonra Taşı düğmesine dokunup bir posta kutusu ya da klasör seçin.


Last Updated on Friday, 04 September 2009 12:08