3G Nedir ?

0
3G Nedir ?

3G Teknolojisi, Nedir ? Nasıl Çalışır ?

  Burda  3G radyo iletim teknolojisini (RTT) anlatmaya çalişacağız. Ancak bu teknolojinin nasıl çalıştığını anlatmadan önce bir kaç basit terminolojinin bilinmesi gerekir öncelikle bunlardan bahsedelim.

   Duplex  ve  Simplex

Telsizle yapılan konuşmalarda aynı anda sadece bir kişi konuşur.(Konuşmayı yapan kişi telsizin düğmesine basmak zorundadır.) Bundan dolayı telsiz iletişiminde tek frekans kullanılır. Bu türlü iletişim Simplex iletişim olarak bilinir.

 

iphone 3G simplex

   Cep telefonları tabiki bu şekilde çalişmazlar.Cep telefoları eş zamanlı iki yönlü veri transferine izin verir. Bu çeşit iletişim Duplex olarak bilinir. ( Eğer 2 den fazla veri akışı iletile biliyorsa bu tarz iletişime de multiplex denir.)

iphone 3G uplink downlink

Baz istastonundan  cep telefonunuza dogru olan iletişim kanalına downlink, cep telefonunuzdan baz istasyonuna dogru olan iletişim kanalına ise uplink denir. Duplex (çift yönlü iletişim) yapabilmek için iki metod vardır. Bunlar TDD ve FDD dir.

   TDD ve FDD

Kablosuz duplex geleneksel olarak iki ayrı frekansın veri transferi için atanmasıyla olur. Bir frekans bandu uplink için diyeri ise downlink için. ( Frekans bandındaki bu düzenleme çiftli spektrum olarak adlandırılır.) Bu teknikğin tamamı ise Frekans ayırmalı Duplex veya FDD olarak adlandırılır.  iki Fekans bandı bir birinden koruma bandı değimiz bir bölgeyle ayrılır bu iki ayrı sinyalin bir birine karışmamasını sağlar.

iPhone 3G güvenlik bandı

FDD çiftli spektrum kullanır- bir frekans bandı uplink için, diyeri ise downlink için.

   Duplex iletişim frekans odaklı yapıla bildiği gibi zaman odaklıda yapılabilir. Bu yaklaşimda, uplink ve downlink aynı frekans üzerinde çalişirlar, ancak çok hızlı bir şekilde anahtarlanırlar. Bir anda kanaldan uplink sinyali gönderilir, ondan hemen sonra downlink sinyali gönderilir. Bu anahtarlama çok hızlı bir şekilde yapıldığından dolayı aynı anda hem uplink hemde downlink yapabiliyormuş gibi gözükür. Bu tarz iletişime Zaman bölümlemeli duplex veya TDD diyoruz. TDD uplink ve downlink sinyalleri arasında koruma bandına diyil koruma zamanına ihtiyaç duyar.

   Simetrik iletim ve Asimetrik iletim

Eğer donwlink ile uplink arasındaki veri iletim oranı aynıysa buna Simetrik iletim diyoruz. Telefon konuşmalari için bu tars bir iletim kullanılabilir. İki yöndede aynı miktarda veri iletimi gerçekleşir. Fakat internet bağlantısı için veya vidyo yayınları içi, Serverden cep telefonunuza daha fazla veri gönderilecektir(downlink).

iPhone 3G simetrik asimetrik

   FDD iletimi uplink ve downlink için eşit iki ayrı frekans bandı kullandığı için asimetrik uygulamalar için uygun değildir(değerli spektrumun boşa harcanması). Diğer taraftan, TDD’nin böyle sabit bir  yapısı yoktur.Esnek bant genişliği sayesinde asimetrik uygulamalar için idealdir.Örneğin 348 kbps donwlink için, 64 kbps uplink bant genişliği verecek şekilde ayarlaanbilir.

   Macro Cells, Micro Cells, and Pico Cells

3G ağı hiyerarşik olarak aşagıdaki gibi bölümlene bilir.

  • Macro cell – en geniş kapsama alanı, örneğin: tüm şehir.
  • Micro cell – orta büyüklükteki kapsama alanı, örneğin şehir merkezi.
  • Pico cell – en küçük kapsama alanı, örneğin otel veya hava alanı.
iPhone 3G kapsama alanları

Bu bölümleme alanları neden var ? Küçük alanlarda ( kısa mesafe) daha yüksek kullanıcı yoğunluğuna ve daha hızlı veri iletim oranalarna izin verir.

TDD modu uzun mesafe veri iletimine izin vermez ( koruma zamanı, uplink ile downlink arasında istenmeyen karışıklıklara yol açabilir.) Bundan dolayı, TDD sadece veri iletimi için harcanan zamanın küçük olduğu çevrelerde kullanılabilir. (pico cell, otel veya hava alanı). Daha önce ki simetrik vs. asimetrik  bölümlümünde açıkladığımız üzere, TDD modu kısa mesafelerde internet için oldukça verimli bir iletişim yöntemidir.