Dördüncü Çeyrek Sonuçları

0
Dördüncü Çeyrek Sonuçları

Apple Dördüncü Çeyrek Sonuçları

Dördüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Apple’ın basın bildirisi aşağıda aynen aktarılmıştır.

26.9 Milyon iPhone Satıldı: Rekor Dördüncü Çeyrek Geliri ve Karı

Yönetim Kurulu Üç Aylık Kar Payının Hisse Senedi Başına 2.65 Dolar Olduğunu Açıkladı

CUPERTINO, California—25 Ekim 2012—Apple 29 Eylül 2012 tarihinde biten 2012 mali yılı dördüncü çeyreğinin finansal sonuçlarını bugün açıkladı. Şirket üç aylık dönemde 36.0 milyar ABD doları gelir kaydetti ve üç aylık dönemde 8.2 milyar dolar net kar veya seyreltilmiş hisse başına 8.67 dolar kar elde etti. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde, gelir 28.3 milyar dolar ve net kar 6.6 milyar dolar veya seyreltilmiş hisse başına gelir 7.05 dolar olmuştu. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde yüzde 40.3 olan brüt marj yüzde 40.0 olarak gerçekleşti. Uluslararası satışlar bu çeyrekteki gelirin yüzde 60’sini oluşturdu.

Şirket bu çeyrekte 26.9 milyon iPhone sattı; bu bir yıl öncesinin aynı çeyreğine göre bu birimde yüzde 58 büyüme anlamına gelmektedir. Apple bu çeyrekte 14.0 milyon iPad sattı; bu bir yıl öncesinin aynı çeyreğine göre bu birimde yüzde 26 artış anlamına gelmektedir. Şirket bu çeyrekte 4,9 milyon Mac sattı; bu bir yıl öncesinin aynı çeyreğine göre bu birimde yüzde 1 artış anlamına gelmektedir. Apple bu çeyrekte 5.3 milyon iPod sattı; bu bir yıl öncesinin aynı çeyreğine göre bu birimde yüzde 19 azalma anlamına gelmektedir.

Apple Yönetim Kurulu Şirketin adi hisse senedi başına 2,65 Dolar nakit kar payı açıkladı. 12 Kasım 2012 Pazartesi iş günü kapanışında kayda girecek kar payı hissedarlara 15 Kasım 2012 Perşembe tarihinde ödenecek.

Apple’ın CEO’su Tim Cook şunları söyledi: “Rekor düzeydeki Eylül çeyreğinin sonuçlarıyla fantastik bir mali yılı tamamladığımız için gurur duyuyoruz. Bu tatil sezonuna bugüne kadar ürettiğimiz en iyi iPhone, iPad, Mac ve iPod ürünleriyle giriyoruz ve yeni üretim serimize güveniyoruz.

Apple’ın CFO’su Peter Openheimer ise şunları söyledi: “2012 mali yılında 41 milyar doların üzerinde net gelir ve 50 milyar doların üzerinde işletme nakit akışı kaydettik. 2103’ün ilk mali çeyreğine baktığımızda, yaklaşık 52 milyar dolar gelir ve hisse başına yaklaşık 11,75 dolar seyreltilmiş kazanç bekliyoruz.”

Apple, 4. Çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili konferans görüşmesini, 25 Ekim 2012 tarihinde, Pasifik Yaz Saatiyle 14:00’ten www.apple.com/quicktime/qtv/earningsq412 adresinde canlı yayınlamaya başlayacaktır. Bu web yayını yaklaşık iki hafta sonra yeniden yayınlanacaktır.

Bu basın açıklamasında, Şirketin tahmini geliri ve hisse başına seyreltilmiş kazancı gibi geleceğe yönelik beyanlar bulunmaktadır. Bu beyanlar belirli riskler ve belirsizlikler içermektedir ve gerçek sonuçlar farklı olabilir. Riskler ve belirsizlikler, bunlarla sınırlı olmaksızın, piyasada sürmekte olan rekabet baskısı altında tüketici ve işletmelerin Şirketin ürünlerine ilişkin satın alma kararları üzerinde rekabetin ve ekonomik faktörlerin etkisini ve; piyasada sürmekte olan rekabet baskısını; Şirketin piyasaya zamanında ürün teslim edebilmesini ve yeni programlar, ürünler ve teknolojik yeniliklere ilişkin müşteri talebini harekete geçirebilmesini; ürünlerin piyasaya çıkarılması ve geçişlerin, ürün fiyatlaması veya karışımındaki değişikliklerin ve/veya bileşen maliyetlerindeki artışların Şirketin brüt marjına yapabileceği etkiyi; Şirketin ürün bileşenlerini müşteri siparişlerinden önce sipariş etme veya sipariş taahhüdünde bulunma ihtiyacıyla bağlantılı stok riskini; Şirket tarafından tek veya sınırlı sayıda kaynaktan elde edilen ve Şirketin işi için vazgeçilmez olan belli bileşenlerin ve hizmetlerin kabul edilebilir şartlarla veya her halükarda sürekli edinilebilir olmasını; Şirketin üçüncü taraflarca sağlanan üretim ve lojistik hizmetlerine bağımlılığının üretilen ürünlerin veya sağlanan hizmetlerin kalitesi, miktarı veya maliyeti üzerinde olabilecek etkisini; Şirketin uluslararası operasyonlarıyla bağlantılı riskleri; Şirketin üçüncü kişi fikri mülkiyetine ve dijital içeriğine güvenmesini; Şirketin başkalarının fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiğinin bulunmasının muhtemel etkisini; Şirketin dağıtımcıların, nakliyecilerin ve Şirketin ürünlerin diğer satıcılarına bağımlılığını; ürün ve hizmet kalitesi sorunlarının Şirketin satış ve işletme karları üzerinde yapabileceği etkiyi; sürekli hizmet sunma ve kilit yöneticilerin ve çalışanları hazır bulunmasını; savaş, terörizm, halk sağlığı sorunları, doğal afetler ve ürünlerin tedarik, teslim veya talebinin aksamasına yol açabilecek diğer halleri; ve diğer yasal takiplerin olumsuz sonuçlarını kapsamaktadır. Şirketin finansal sonuçlarını etkileyebilecek faktörlerle ilgili daha fazla bilgi, zaman zaman, Şirketin 24 Eylül 2011 tarihinde sona eren mali çeyrek için doldurduğu 10-K Formu ve 31 Aralık 2011; 31 Mart 2012; ve 30 Haziran 2012; tarihinde sona eren 10-Q Formu SEC’e ilettiği ve 26 Eylül 2102’de SEC’e ileteceği 10-K Formu gibi halka açık raporlarının “Risk Faktörleri” ve “Yönetimin Finansal Durum ve Operasyonların Sonuçları ile ilgili Analizi ve Tartışmaları” bölümlerinde bulunabilir. Şirket, belirtilen tarihlerinde gerçekleşecek geleceğe yönelik beyanlarını ve bilgilerini güncelleme yükümlülüğü yoktur.

Apple dünyanın en iyi kişisel bilgisayarları olan Mac’leri ve OS X, iLife, iWork ve profesyonel yazılımları kendisi tasarlar. Apple, iPod’ları ve iTunes çevrimiçi mağazasıyla dijital müzik devriminin lideridir. Apple çığır açan iPhone ve App Store ile cep telefonunu yeniden icat etmiştir ve iPad ile mobil ortam ve bilgi işlem cihazlarının geleceğini tanımlamaktadır.

© 2012 Apple Inc. Tüm hakları saklıdır. Apple, Apple logosu, Mac, Mac OS ve Macintosh, Apple şirketine ait ticari markalardır. Diğer şirket ve ürün adları başkalarına ait olabilir.