WWDC 2013

0
WWDC 2013

WWDC 2013

71 saniyede biletleri tükenen WWDC ( Worldwide Developers Conference) etkinliği, 10 Haziran saat 20:00’da Apple TV’den canlı yayınlandı.

Apple’ın yeni ürünü olan Mac Pro ve Macbook Air modellerinin tanıtımının yapıldığı dünyaca ünlü etkinlikte, en çok dikkat çeken OS X Mavericks ve iOS 7 işletim sistemleriydi.

WWDC 2013 neler konuşuldu? Apple’ın WWDC’de açıkladığı yeni ürünler neler?

72 Milyon Mac kullanıcısı var. Mac kullanıcı sayısı 5 yılda 2 katına çıktı ve iMac ABD’nin 1 numaralı masa üstü bilgisayarı, macbook ise ABD’nin 1 numaralı dizüstü bilgisayarı oldu.

Mountain Lion 28 milyon kopyaya ulaştı. (en iyi satan Mac ürünü). Mac kullanıcılarının %35’i Mountain Lion güncellemesi yaptı. (Windows 8 in %5 altı)

Mavericks adı ile yeni Mac OS sürümü. Açılan pencereler, sekme mantığı ile birbirlerinin içine süreklenebiliyor. Uygulamalar tam ekran görüntülenebiliyor. Apple TV nin bağlı olduğu TV, kablosuz ek ekran olarak kullanılabiliyor. İşlemciye %72 daha az işlem gönderiyor. Açılış hızını 1.5 kat daha hızlı yapıyor. Safari, iCloud Keychain ile 256-bit AES şifreleme ile parolanızı daha iyi koruma altına alıyor. Javascript performansı Firefox 1X, Chrome 1,5X iken Safari 3.8X durumda. Mac uygulamarı arka planda güncellenebiliyor. Gelişmiş takvim, konum bazlı özel bildirim sunuyor. Haritada işaretlediğiniz yol tarifini iPhone unuzda görebilirsiniz. 2013 sonbaharında kullanıcıya sunulacak.
4. nesil intel işlemci kullanılan Macbook Air grafikleri %40 daha hızlı çalışıyor. 11” serisinin pil ömrü 5 saaten 9 saate ve 13” serisinin pil ömrü 7 saaten 12 saate çıkartıldı. Kablosuz bağlantı hızı 802.11n sürüm desteği ile 3 katına çıkartıldı. Macbook Air: 11” 999$ ve 13 ” 1099$ dan 10 Haziran 2013 tarihinde satışa sunuldu.

Intel Xeon işlemciler ile Macbook Pro hızı 2.5 kat arttı. 1.26 GBps okuma hızı, 1.0 GBps yazma hızı. Thunderbolt hızı 2 kat arttı. Yeni Mac Pro‘nun tasarımı ve üretimi ABD’de yapılacak.

300 milyon iCloud hesabı var. (en hızlı büyüyen bulut hizmeti)

Game Center 240 milyon üyeye ulaştı.

Apple sunucularından 7.4 trilyon anlık bildirim gönderimi yapıldı.

iMessage tarafından 800 milyon mesaj gönderimi yapıldı.

iWork(Pages, Numbers ve Ketnote), iCould ile entegre çalışacak. iWork for iClould adı ile tarayıcı üzerinde belge oluşrutabilme imkanı sağlanacak.

Apple ile çalışan geliştirici sayısı 6 milyon. 1.5 milyon geliştirici WWDC 2012’den sonra katıldı.

Şimdiye kadar 600 milyon iOS cihaz satıldı. J.D Power araştırma raporuna göre müşteri memnuniyeti %97. iPhone kullanıcıları, Android kullanıcılarından %50 daha fazla cihaz kullanımı yapıyor.

Mobil web dağılımı %60 iOS, %24 Android, %18 diğerleri.

Tablet dağılımında ise %82 iPad ve %18 Android şeklinde.

iOS kullanıcılarının % 93 ü son sürüm kullanıyor.

WWDC 2013 iOS 7 Tanıtımı

Daha dinamik, daha hareketli ve daha derinlikli görüntüsü ile iOS 7 düz (Flat) tasarımlı. iPad’teki gibi, uygulamalar arasında pencereli geçiş imkanı var. iMessage, takvim, e-posta ve GameCenter gibi uygulamaların ikonları düz tasarıma geçildi. Alttan kaydırma ile gelen kontrol merkezine benzer bir ekran açılmakta ve uçak modu, kablosuz-bluetooth bağlantı kontrolü, ses, müzil oynatımı ve el feneri özelliği kontrolü buradan yapılmaktadır.

Safari, tam ekran görüntüsü ile çalışabilmektedir.

AirDrop özelliği ile cihazlar arasında fotoğraf paylaşımı yapabilme imkanı sağlandı. Kamerada yerleşik filtre kullanıldı.

Fotoğrafların “Moments” (anlar) altında sınıflandırılabilmesi sağlandı.

Yeni Siri‘nin, telesekreter mesajını okumak ve tarayıcıya girmeden Wikipedia bilgisine ulaşabilemesi sağlandı.

Honda, Mercedes, Nissan, Chevy, Kia, Hyundai ve diğerleri iOS 7 ile daha uyum içinde olacak.

iRadio ile kendi müzik radionuzu oluşturabilme imkanı sağlandı.

Facetime ce iMessages için bloglama, uygulama özelinde VPN, çarpan cihaz bildirim eşitlemesi, Tencent Weibo desteği sağlandı.

Activation Lock özelliği ile hırsızlara karşı yeni güvenlik sistmei eklendi.

iOS 7, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPad 2, The new iPad, iPad mini, iPod Touch 5. nesil ve üzeri cihazlar tarafından kullanılabilecektir.

WWDC 2013 anahtar kelimeleri: OS X Mavericks, yeni Mac Pro, yeni MacBook Air, iWork for iCloud, iOS 7 ve iTunes Radio

 

 WWDC 2013 Özeti