4G Nedir, Nasıl Kullanılır, 4G Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

4g-teknolojisi

4G Nedir?

4G, yani 4. Jenerasyon kablosuz iletişim ağı nasıl kullanılır, avantajları ve dezavantajları nelerdir, 4G hakkında merak edilen genel sorular bu şekildedir.

Ülkemizde 3G bile olmayan birçok ilçemiz yer alırken şimdi de 4G teknolojisi ile baş başa kaldık. 4G, aslında bant genişliği sayesinde daha yüksek hızda veri aktarımı sunmaktadır. GSM hatları ile birlikte 100 mega bit, kablosuz ağlarda 1 Gigabit hıza kadar yükselebilir.

4G Nasıl Kullanılır?

4G kullanmak için öncelikle bu bağlantıyı destekleyecek bir cihaza ihtiyacınız olacak. Bunun yanı sıra bulunduğunuz alanda 4G bağlantısını sağlayan şebekenin olması gerekiyor.

4G Avantajları Nelerdir?

4G bağlantısının en büyük avantajı hızıdır, yüksek kalitede videoları seyrederken hiçbir takılma olmaksızın rahatlıkla izleyebilirsiniz. Sosyal medyada arkadaşlarınızın profil resimlerini daha hızlı görüntüleyip anında cevap verebilirsiniz. Özellikle videoların ve resimlerin kalitesi gün geçtikçe arttığından, internet hızımızın da artması avantajlı olacaktır.

4G bağlantısı ile her türlü veriyi en hızlı şekilde karşı tarafa ulaştırabileceksiniz, böylece zamandan kazanarak iş hayatınızda büyük bir avantaj sağlayabilirsiniz.

Eski bağlantılarda upload hızı çok düşük oluyor, kısa bir video dahi yüklemek isteseniz epey bir zaman harcıyorsunuz. 4G sayesinde çok kısa sürede video ve resim yüklemelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

4G Dezavantajları Nelerdir?

4G tahmin edebileceğiniz gibi internet kotasının en büyük düşmanı olacaktır. Zaten çok yüksek olmayan internet kotamız 4G hızından dolayı daha çabuk tükenecek ki, bundan ala dezavantaj da olmaz.

Oturduğunuz İl ve İlçede 4G bağlantısı desteklenmiyorsa maalesef bu hızlı bağlantıdan faydalanamıyorsunuz.

Akıllı telefon ve tabletlerin en büyük sorunu pil ömürlerinin kısa olmasıdır. 3G bağlantısı zaten normal kullanıma oranla 2-3 kat daha hızlı şarj tüketimine neden oluyordu. 4G bağlantısı ile birlikte bataryaların ömürleri daha kısa olacak. Günde 2-3 defa şarj ettiğiniz cihazlarınızı 4-5 defa etmeniz gerekebilir.

3G bile bu kadar uzun sürede tam anlamı ile her yere yayılmadı, o yüzden 4G’nin bütün Türkiye’ye yayılması epey uzun bir zaman alabilir ki, bu da bizim için bir dezavantajdır.

Mevcut akıllı telefon ve tabletlerinizi yenilmeyi düşünüyorsanız özellikle kısmından mutlaka 4G desteğinin olup olmadığı hakkındaki kısma bakmayı ihmal etmeyin.

4g-nedir-nasil-kullanilir-avantajlari-dezavantajlari-nelerdir