Apple Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Apple firması Steven Wozniak ve Steve Jobs tarafından temelleri atılan bir firmadır. Bu firmanın ilk ürettiği Apple I maalesef ki herkesten beklenen tepkiyi almadı ve unutulup gitti. Bu durum tabii ki zeki kurucularımızı durdurmadı ve onlar Apple II’yi ortaya çıkarttı. Bu bilgisayar bir fuarda görücüye çıktı ve oldukça beğenildi. Bu bilgisayar plastik kasası ve renkli ekranı ile oldukça dikkat çekiciydi.

Apple-I

Yazılım endüstrisinin önemini gören Steve Jobs geliştiricilerin Mac için yazılımlar hazırlamasını talep etti ve onları bu konuda cesaretlendirdi. Süper Bowl’un üçüncü çeyreği ise her şeyin başladığı an diyebiliriz. İşte o zaman yayınlanan sadece bir dakikalık bu reklamda Apple IBM’in bilgisayarlarını yok ediyordu. Bu reklamın yayınlandığı zaman Apple’ın başı bazı sorunlar sebebiyle çok ağrıyordu ama sonunda bunlar çözüme kavuşturuldu. Apple’ın grafik arayüzünün Windows bilgisayarlarda kullanıldığı konusunda yapılan itirazlar sonuç getirdi ve Bill Gates bu yazılımların benzerlerini kullanmayacağına dair bir yazılı anlaşma imzaladı.

Apple’ın yayıncılık için önemli olan bir alana el atması ile Mac kurtulacaktı. Bu da LaserWriter ile oldu. Bu yazıcı ve PageMaker isimli masaüstü yayıncılık uygulaması Mac’in kurtarıcılarıydı. Bu ürünler sayesinde Mac bilgisayarlar yayıncılar için çok tercih edilmeye başlandı. Satışların da artması anlamına gelen bu olaylardan sonra işlemcilerin hızlarını da önemseyen Apple, bu alanda da yatırımlar yaptı. Kendi bilgisayarların en stabil ve hızlı işlemcileri kullanmaya karar verdi.

Apple-II