Apple İkinci Çeyrek Raporunu Açıkladı

apple-2015-yili-gelir-raporu
Apple 2015 yılının gelir raporlarında iPhone 6 ve iPad 2 Air cihazlarından çok büyük bir gelir bekliyordu. Finansman raporlarına bakıldığında 2015 yılının ikinci çeyrek raporunu açıklayan Apple, yanılmadığını gösterdi. Apple için iPhone satışlarının aslan payını oluşturduğu bir pasta mevcut. Bu yıl önceki yıllara nazaran daha yüksek satış rakamlarına ulaşması Apple gelirlerini ciddi anlamda arttırdı.

Teknoloji devi Apple iPhone satışlarıyla kârına kâr katıyor. 2015 yılının ikinci çeyreği baz alındığında finans raporlarında iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad 2 Air modelleri ile Mac satışları bulunuyor. 2015 yılının ikinci çeyreğini 58 milyar dolar kazançla kapatan Apple 2014 yılında 45 milyar dolar düzeyini geçememişti. Ciddi bir gelişim gösteren grafiğin altında satılan 61 milyon iPhone 6’nın payı çok büyük. 61 milyon iPhone 6 satılmasına karşın geçen yıla oranla %20 civarında artış gözlemleniyor. Ancak iPad 2 Air satışları 12 milyonun üzerine çıkamayınca grafiklerde bir düşüş gözlemlenmiş.

2014 yılında iPad satışları 16 milyonun üzerindeyken bu yıl düşmesinin ardında yatan sebebi iPhone 6 Plus olduğu düşünülüyor. Geniş ekranı sayesinde tablet yerine kullanılmasının yaratmış olduğu handikap bu sonuçları doğurmuş olabilir.

Apple ikinci çeyrek raporuna henüz yeni satış haritası genişletilecek olan Apple Watch dahil değil. Bu yüzden Apple üçüncü çeyrek raporunda Apple Watch sayesinde çok ciddi bir gelir artışı yakalaması bekleniyor. Ciddi satış rakamlarına ulaşması beklenen Apple Watch, üçüncü çeyrek raporunun temelini oluşturacak gibi gözüküyor.

apple-ikinci-ceyrek-gelirleri