Apple Music İçin Büyük Bir Tehlike Çanı

Apple Music uygulamasıyla online müzik dinleme pastasından payını almak isteyen Apple çalışmalarını bitirdi. Birçok ülkede hizmete giren uygulama yavaş yavaş yaygınlaşacak. Sadece iOS platformlarda kullanılan mobil uygulama iPhone kullanıcılarına özel olarak tasarlandı. Bununla beraber bu pastadan pay almak isteyen başka bir şirketin adı geçtiğimiz günlerde duyuldu. Bu şirketin ismi Facebook.

apple-music

Facebook tıpkı Apple gibi online müzik dinleme uygulaması üzerine çalışmalarını yürütüyormuş. Şuan için şarkıların lisans ve haklarını satın almayla uğraşan firma kısa bir zamanda somut bir çalışmayı duyuracakmış. Böyle bir şeyin gerçekten olması halinde Apple firmasının önüne büyük bir taş konulmuş olacak. Dünya üzerinde iPhone kullanımı şüphesiz çok yüksek. Yani Apple pastadan kendine özgü bir pay almayı bu yüzden amaçlıyor. Ancak Facebook 1.44 milyar üyesiyle dünyanın neredeyse çeyreğini elinde tutuyor. Aynı zamanda günde ortalama 800 milyon mobil veri girişine sahip. Bu kadar büyük ve geniş bir ağa karşı Apple için işlerin kolay olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Apple Music için başarılı olmak kadar sürekli olmakta önemli. Bir iPhone serisi hala daha sürüyorken, iPod serisi bitmiş durumdadır. Dolayısıyla müzik servisiyle bu başarıyı yakalayabileceği halen tartışılırken Facebook için böyle bir atılım bu tartışmaya son verebilir. Sosyal ağa entegre çalışan bir müzik uygulaması sadece Apple Music için değil Spotify, Deezer gibi uygulamalarında bitişi anlamına gelebilir.

apple-muzik