Apple, OS X Yosemite 10.10.4 Versiyonunun 6.Betasını Duyurdu

Bir süredir geliştirilmekte olan OS X 10.10.4 versiyonunun kısa bir süre önce 5.betası piyasaya sürülmüştü. Bununla beraber bir sonraki sürümün final sürümü olacağı yönünde kesin algılar vardı. Ancak Apple işleri daha sıkı tutmak istiyor gibi gözüküyor. Bu nedenle Yosemite 10.10.4 için 6.beta sürümü resmi olarak piyasaya sürdü. AppStore, Geliştirici merkezi ve Mac üzerinden 14E36b yapı numarasıyla indirilebilir.

Apple-OS-X-10-10-4-Beta-6

Apple bu beta testleri esnasında tasarımsal olarak pek değişiklik yapmamış olsa da performans ve stabilize çalışmalarına yoğunluk verdi. Daha işlevsel bir hale gelebilmesi için türlü ayarlamalar yaptı. Örneğin OS X Yosemite 10.10.4 için yayınlanan 4.betada ağ yöneticisi olarak discoveryd modülü kullanılmaya başlandı. Ancak süren test aşamalarında bu güncelleme birçok sorun çıkardı. Wifi bağlantısında kopmalar, ağı kullanırken yaşanan sorunlar, çökme raporları gibi geri bildirimler sebebiyle 5.beta güncellemesiyle klasik ağ denetleyicisi mDNSresponder modülüne geri dönüldü.

Beta sürümlerinin sona ereceği ve artık final sürümünün geleceği öngörülürken 6.beta karşımıza sürpriz olarak çıktı. Apple geliştirmeleri ve test aşamalarını daha ne kadar süreyle devam ettirecek bilinmiyor. Ancak işini sağlama alarak son dönemlerde yaşanan güvenlik sıkıntılarına bir çözüm aradığı düşünülebilir. Sansasyonel bir biçimde iOS sisteminde var olan açıklarla sarsılan Apple cephesi Os X için aynı sorun olmaması adına yoğun çalışmalar yürütüyor.

OS-X-6.beta