Apple Pay Artık Daha Güçlü

Mobil ödeme sistemlerinin günümüzde gelişmesiyle beraber Apple Pay daha fazla söz konusu olmaya başladı. Kanada üzerinden hizmete giren ve Ocak ayı itibariyle aktif kullanımla %1.7 oranında bir Pazar payına ulaşan sistem İngiltere’de de hizmete giriyor. Apple kullanıcıları için daha fazla mağaza ve daha fazla bankayla çalışmak isteyen şirket görüşmelerini sürdürüyor. Bunun neticesinde Apple Pay ile anlaşma sağlayan bankalara 30 yeni isim eklendi. Dünya çapında hizmet veren bu bankalar artık Apple Pay ödeme noktalarında sizin çözüm ortağınız olacak.

Apple-pay-haberleri

Kanada’nın ardından İngiltere ile sistemi devam ettiren Apple, dünya üzerinde aktif bir ödeme rol modeli olmak istiyor. Özellikle Çin piyasasını elinin altına almak istemesine rağmen henüz anlaşmalar sağlanabilmiş değil. Çin menşeili bankalarla aralarında bir anlaşma olmaması büyük handikap. Apple Pay için düşünülen tüm anlaşmalar son hızıyla devam ederken Avrupa ve Amerika birincil hedef. Türkiye için henüz resmi ya da gayri resmi hiçbir açıklama bulunmuyor.

Apple Pay mobil ödeme piyasasında etkin rol oynamak istiyor ancak oldukça güçlü rakipleri var. Google tarafından geliştirilen Android Pay ve Samsung Pay bunların en büyük göstergeleri. Örneğin Samsung Pay, LoopPay alt yapısını kullanıyor. Bu sistem var olan ödeme sistemlerinin %90’lık bir kısmıyla uyumlu olarak çalışıyor. Bu noktada Apple Pay için Pazar oranı akıllı telefon sektöründe ki gibi olabilir. Liderlikten ziyade sahip olduğu payla yetinebilir.

Apple-mobil-odeme