Apple Watch, Düzensiz Kalp Ritmi Ölçümü Hata Değil Mi?

Apple Watch ürününe gelen güncelleştirmeyi hepimiz biliyoruz. İlk sistem güncelleştirmesi 1.0.1 ile Apple Watch geliştirilmeye başlandı. Fakat bu güncellemenin bu kadar çabuk gelmesini tetikleyen temel faktör fark edilen hatalar oldu. Bildiğiniz gibi bileğimize giyerek kullandığımız Apple Watch belli aralıklarla kalp ritmimizi ölçüyor. Bu noktada sağlıklı bir yaşamı bize gösterir bir teknoloji olarak tanımlayabiliriz. Ancak bu ölçümler esnasında bazı tutarsızlıkların göze çarpmasıyla kalp ritmini bazı dönemlerde ölçmediği ya da farklı aralıklarla ölçtüğü tartışma konusu olmuştu.

Apple-Watch-Kalp-Ritm

Apple ardından konuyla ilgili araştırmaların süreceğini söylerken ayrıca bir açıklamada geçtiğimiz günlerde geldi. Bu açıklamada bahsi geçen durum Apple Watch normal şartlarda zaten kalp ritmini ayarladığınız ölçekte ölçüyor. Fakat bazı durumlarda cihazın bunu yapamadığı aktarılıyor. Örneğin fazla yorulduğunuzda ve hareket halindeyken damara tam anlamıyla teması sağlanmadığı için ölçüm yapılamıyor. Gelen açıklamada ter, sıvı ve çeşitli koşullardan dolayı Apple Watch ürününün ölçüm yapamadığını dolayısıyla bir sonraki periyoda sarktığı ifadeleri dikkat çekti.

Ancak buna karşın en yakın zamanda gelecek olan bir güncelleme ile bu sorunun minimal düzeye indirileceği belirtildi. Yazılım anlamında sunulacak olan çözümlerin bu duruma ne kadar etkili olacağı tartışma konusu olurken, Apple tarafından yapılacak bir düzenleme halen bekleniyor. Henüz düzensiz kalp ritmi ölçümünün hatadan mı yoksa fiziksel durumlardan mı kaynaklandığı ise havada kalan sorulardan biri.

Apple-Watch-Saglik-Uygulamasi