Apple Watch Yerel Uygulamaları Artık Tek Çalışacak

Apple, Watch ürünü için geliştirdiği watchOS işletim sistemi için ikinci seriyi çıkaracak. Tam anlamıyla watchOS 2 ne zaman çıkar henüz belli değil. Fakat bu işletim sistemiyle büyük bir problem ortadan kalkmış olacak. Şuan için Apple Watch kullanımının iPhone desteğiyle olduğunu biliyoruz. Bunu ortadan kaldırmak için yeni işletim sisteminin çıkması bekleniyor.

WatchOS-2

Geliştiriciler şuan için iPhone ve Watch arasında var olan Bluetooth bağlantısının öneminden bahsediyor. Bu bağlantı sayesinde yerel uygulamalar iPhone üzerinde çalışıyor ve buradan Watch ekranına aktarılıyor. Yani uygulama çalışırken aslında Apple Watch sadece bir ekran vazifesi görüyor. Bu ilk bakışta büyük bir avantaj gibi gözükebilir. Fakat büyük uygulamalarda ya da sürekli açık uygulamalarda problem haline dönüşüyor. Kasmalar, yavaş çalışma ve hatalara yol açabiliyor. Bu sebeple artık geliştiriciler bu sorunu watchOS 2 ile çözmeye kararlı. Geçtiğimiz günlerde bir geliştirici tarafından denenen yöntem işe yarayınca bu konuda ki çalışmalara hız verildi.

Apple geliştiricilerinden Steve Troughton bazı girişimlerle watchOS sistemini hacklemeyi başardı. Bu şekilde iPhone’a gerek kalmadan yerel uygulamaların çalışacağının sinyalini veren Steve Troughton bunun bireysel kullanıcılar için imkânsız olduğunu ekledi. Bu sebeple herkes için watchOS 2 ile çözüm sunulacağının altını çizerken her gelişim daha iyi bir cihaz deneyimi içindir dedi. Apple geliştiricileri tarafından yapılan ve açıklanan bu ilginç deneysel çalışma ile Apple Watch sahipleri beklemeye başladı.

Apple-Watch