Apple, Xara Açığı Üzerinde Hala Çalışmalar Yapıyor

Geçtiğimiz günlerde birçok ünlü ismin iCloud hesaplarında ki özel fotoğraflarının ele geçirilmesiyle ortaya çıkan bir güvenlik açığı. Xara ismi verilen bu açık Apple için oldukça büyük bir problem yarattı. Neyse ki kısa sürede fark edilen açık birkaç yamayla büyük ölçüde engellendi. Fakat üniversitelerin yaptığı araştırmalar sonucu henüz hala daha Xara açığının tam olarak engellenemediğinin altı çizildi.

Apple-Xara-acigi

Apple tarafından bu konu ile ilgili açıklama Apple sözcüsü tarafından yapıldı. Açıklamaların yer aldığı iMore bloğundan konuşan yetkili çalışmaların devam ettiğini dile getirdi. Ciddi anlamda iCloud şifreleri, giriş yapılan uygulamaların şifreleri, özel konuşmalar hatta hesap numaralarına kadar birçok kişisel veri 3.şahısların eline ulaşabiliyordu. Şimdilik kullanılan iOS sürümü ve OS X için yayınlanan yamalarla önüne geçilmiş durumda. iOS 9 ile beraber sorunun tam olarak ortadan kalkması bekleniyor. Yapılan çalışmalarda bu yönde. Ayrıca uzmanlar AppStore üzerinden daha güvenli bir uygulama merkezi olması adına çeşitli filtreler üzerine çalışıyor.

Bu noktada kullanıcılara yapılan öneriler bilinmeyen uygulamalara tamah etmemeleri. OS X ve iOS sistemlerinde Sistem tercihleri üzerinden Genel, Güvenlik ve Gizlilik sekmelerine devam edin. Ardından ‘Mac AppStore ve Bilinen Geliştiriciler’ seçeneğine tik koyun. Bu durumda Apple cihazınıza AppStore üzerinden resmi olan ya da kayıtlı geliştiricilerin uygulamaları dışında bir uygulama yüklenmeyecektir. Xara açığı genellikle imzalı olmayan uygulamalar aracılığıyla kullanılıyor.