Apple’dan Seks Hayatınıza Gözlem

Apple her geçen gün teknolojisini geliştirerek yeni ürünlerle yelpazesini geliştiriyor. Tabi ürünler kadar bu ürünlerin çalıştığı işletim sistemleri ve uygulamaları da dikkat çekiyor. Bilindiği gibi iPhone cihazlar için tasarlanmış olan iOS işletim sisteminin yeni versiyonu yakında çıkmış olacak. Resmi olarak WWDC 2015’te duyurulan iOS 9’la Health Kit için gelecek olan güncellemeler ise kafa karıştırdı.

Apple-seks-hayatina-gozlem

Şimdiye kadar kalp ve nabız hızı gibi değerleri ölçerek insan sağlığını depolayan bir uygulamayken son zamanlarda sürekli güncelleniyor olması kafaları karıştırmıştı. Güncellemelerin sebebi ise şimdi anlaşıldı diyebiliriz. Apple kullanıcıların seks hayatlarını da kenara not alarak alışkanlıkları ve araştırmaları sürdürmeye devam edecek. Her ne kadar kimseyle paylaşılmayacak olan bu bilgiler çoğu kişiyi huzursuz etmeye yetti. Standart olarak sadece ben seçeneğiyle kayıtların tutulacağı açıklanıyor. Ancak 3.şahıslar tarafından bu ayarların değiştirilmesi durumunda tüm cinsel gizliliğin delineceği savunuluyor.

Apple seks hayatını gözlemleme konusunda ne kadar kararlı bunu öğrenmek biraz daha zaman alacak. İnsanların özel hayatlarını kaydedecek olan Health Kit için düşünülen güvenlik yazılımları hangi boyutta tartışılıyor. Gerektiği zaman doktorlarla paylaşılabilen Health Kit kayıtlarının yanlışlıkla doktorların ellerine geçtiğini düşünemiyoruz bile. Teknolojik anlamda belki büyük bir yarar sağlayacaktır ancak etik olarak doğru olmayan bir davranış olarak nitelendiriliyor. Apple iOS 9 çıkana kadar nasıl ve ne zaman için yeni duyurular yapacak bekleniyor.