iOS 8.3 Yayınlandı. Detaylı Bilgi

iOS 8.3 geçtiğimiz günlerde Apple tarafından resmi olarak yayınlandı. Bilindiği üzere Apple firma olarak her güncellemesinin başında güvenlik açıklarını temel alır. Daha güvenilir bir alt yapı oluşturabilmek için sürekli olarak sistemi geliştirir. Bunun yanı sıra hata düzeltmeleri ve yeniliklerle son şeklini alır güncellemeler. iOS 8.3 bu tanım için tam anlamıyla uygun durumda.

iOS-8.3-yayinlandi-ozellikler-degisiklikler-yenilikler

Geçtiğimiz günlerde çıkan Phantom açığı ile iPhone ve iPad cihaz sahiplerinin mağdur olmaması için aniden çıkan iOS 8.3 ile bu önemli açık kapatıldı. Bunun yanı sıra gerek kullanıcılardan gerekse geliştiriciler tarafından görülen ve saptanan tüm güvenlik açıkları kapatılarak bazı güvenlik değerleri daha çok arttırıldı.

 iOS 8.3 ülkemizde en çok Siri’nin Türkçe desteğinin gelmesiyle anıldı. Eklenen dil desteklerinin arasında Türkçeyi gören iPhone ve iPad kullanıcıları oldukça mutlu oldu. 8.3 sürümüyle Wifi ağ güvenliği, uygulamaların yanıt verememe sorunu, uzun kullanımlarda uygulamaların çökme sorunu gibi kitlesel düzenlemelerin yanı sıra 3.parti uygulamalara giren Safari gibi uygulamaların yaşadığı yüzeysel sorunlarla ilgili çalışmalar yapılmış.

iCloud ile cihaz bağlantısı daha iyileştirilerek mesaj ayarlarıyla ilgili geliştirmelere yer verilmiş. Artık rehber dışından gelen mesajları engelleyebiliyor iPhone kullanıcıları. Resim uygulaması menü ve tasarımıyla yeni özellikler eklenerek yenilenmiş. Siri için toplamda 9 dil için destek eklenmiş ve biri Türkçe.

 iOS 8.3 ile eklenen özellikler bu şekildeyken kullanıcıların kullanım deneyimini düşüren aksaklıkların tamamının giderildiği yapılan açıklamalarla duyuruldu. En basit aksaklıklardan nam salan ekran kaydırma, ekran döndürme, video oynatımı sırasında ekran hassasiyeti ve Wifi ağı üzerinde tarayıcıların kimlik hataları düzeltilmiş. Kullanıcıların yaşadıkları ve bildirdikleri tüm sorunlar için iOS 8.3 güncellemesini telefonunuza almanız yeterli olacak.

iOS 8.3 yaklaşık olarak 300 MB boyutunda ve özellikle Phantom açığına maruz kalmamanız için kesinlikle güncellemeyi yapmanız gerekiyor. Aksi halde telefonları kullanılamaz hale getiren bu güvenlik açığı başınızı ağrıtabilir. iOS 8.3 üzerinden AppStore ya da iPhone menüsünde sistem güncellemelerinden güncellenebiliyor.

ios-8.3-detayli-bilgi