iOS 9.3: iPhone ve iPad’lerde hangi özellikler yeni?

iOS 9.3 Özellikleri

Apple’ın geçtiğimiz günlerde Beta versiyonunu kullanıcılarla buluşturduğu iOS 9.3, getirdiği birçok yenilikle Apple kullanıcıların gözdesi olacak gibi görünüyor. Öyle ki bu güncelleme, kullanıcıların uyku alışkanlıklarını bile değiştirmeye aday olabilir.

iOS 9.3 ile gelen en dikkat çekici özellik Night Shift uygulaması. Bu uygulama gece saatlerinde ekrandaki mavi ışıkları kısıyor ve özellikle yatakta telefonunu elinden düşürmeyen kullanıcıların daha erken uykuya dalmasını sağlayacak tonlar sunuyor.

iOS 9.3’ün yenilikleri elbette bununla sınırlı değil; öğrenciler için çoklu kullanım desteği, notların şifrelenebilmesi, kişiye göre daha özel haber sunumları, sağlık ve Apple Car Play uygulamaları.

Görünen o ki iOS 9.3 kullanıma sunulduğu zaman tüm zamanların en komplike ve hatalardan arındırılmış yazılım sürümü olacak.

Şimdi iOS 9.3 ile gelen özellikleri daha detaylı tanıyalım.

Night Shift

iPhone 6S Plus, iPad Air 2 veya yeni MacBook ile yatağa mı gidiyorsunuz? Peki, bu cihazlar için yapılan kullanım önerilerini takip ediyor musunuz? Çoğunlukla hayır.

iOS 9.3 ile gelen Night Shift özelliği, gece kitap okuma ve çalışma alışkanlığı olan kullanıcıları çok rahatlatacak. Bu özellik, bulunduğunuz yerde havanın kaçta karardığını saati kullanarak buluyor, hava karardıktan sonra ekrandaki beyaz ve mavileri daha sıcak tonlarla değiştiriyor.

Ekranda beliren bu sıcak tonların kullanıcıların uykuya dalmasına yardımcı olacağı söyleniyor. Ayrıca sabah uyandığınızda ekranınızın normal tonlara otomatik olarak döndüğünü de göreceksiniz.

Bu özelliğe Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Mavi Işık Azaltma adımlarından ulaşılabilecek.

Night Shift

Çoklu kullanım modu

iOS 9.3 ile gelen bir başka önemli özellik de çoklu kullanım özelliği. iPad’ler artık birden fazla kullanıcı hesabına sahip olabilecekler ve öğrenciler kendi hesaplarıyla giriş yaparak kendi indirdikleri uygulamalara ve belgelere erişebilecekler. Apple’ın “iOS in Education” adını verdiği bu özellik ile öğrenciler diledikleri zaman sınıftaki iPad’ler üzerinden bilgi ve belgelere erişebilecekler. Ayrıca Öğretmenler de öğrencilerin neler yaptığını bu uygulama ile takip edebilecek.

Notlar artık şifreli!

iOS 9.3 beta’dan önce notlar kısmında özel ve önemli bilgileri saklamak biraz riskliydi. Telefonun şifresini çözüp cihazı kullanan herhangi biri notlar kısmına da rahatlıkla erişebiliyordu.

iOS 9.3 ile birlikte bu durum ortadan kalktı. Güncelleme ile gelen güvenlik geliştirmesi sayesinde notlar kısmı parmak izi ya da özel şifre ile korunabiliyor. Ayrıca güncelleme ile birlikte notlar artık oluşturulduğu ya da son değişiklik tarihine göre veya alfabetik olarak sıralanabiliyor.

Notes iOS 9.3

Haberler artık daha fazla “kişisel”

Haberler bölümü, iOS 9.3 ile birlikte biraz daha kişiye özel ve navigasyonu daha kolay hale gelmiş. Bu bölümdeki tasarım problemleri ise devam ediyor. Anlasşılan o ki tasarım geliştirmeleri için biraz daha beklememiz gerekecek.

Flipboard’dan esinlenen, haberler bölümündeki “size özel” bölümü ilgi alanlarınız, yeni öneriler, trending topicler ve editörün seçtikleri gibi içerikler sunuyor.

Haberlerin içerisinden direkt video oynatma ve iPhone’un manzara videolarını sunması diğer geliştirmeler arasında.

Tüm uygulamaların daha hızlı yüklendiğini de ekleyelim.

Sağlık uygulamaları unutulmamış

Apple’ın sağlık uygulamaları da iOS 9.3 ile gelişen özellikler arasında. Üstelik üçüncü parti mobil sağlık uygulamalarının aksine Apple Watch ile de son derece uyumlu çalışıyorlar.

Kilo, antrenman ve uyku düzeni ile ilgili uygulamalara ulaşmak artık çok daha kolay olacak çünkü sağlık uygulaması üçüncü parti mobil uygulamaları sınıflandıracak. Örneğin kilo ile ilgili bir uygulama istediğinizde sağlık uygulaması size önerecek. Fitbit entegrasyonunun iOS 9.3’te de olmadığını belirtelim.

Yeni sürümde sağlık uygulamasının açılış ekranında hareket ve antrenman bilgilerini doğrudan görmek de mümkün olacak.

Şunu söylemek mümkün ki iOS 9.3 sağlık uygulaması ile Apple rakipleri ile arasındaki farkı çok ama çok açacak.

Health iOS 9.3

Carplay da listede!

Carplay de iOS 9.3 ile yenilenenler arasında. Carplay ile Apple Music’te bulunan en yeni ve özel albümlere ulaşmak mümkün olacak. Ayrıca Carplay kişiye özel müzik de önerecek.

iPhone ve Apple Watch haritalarında bulunan yakınlardaki yerleri gösterme özelliği Carplay’e de geliyor. Bu sayede Car Play ile yakınlardaki cafe, benzin istasyonu, restoran, vs. gibi mekanları bulmak bir dokunuşla mümkün hale geliyor.

Başka neler var?

  • Hava durumu, App Store, Sağlık, Pusula gibi uygulamalarda 3D Touch özelliği daha da geliştirilmiş ve kullanımı daha kolay hale getirilmiş.
  • Apple’ın kişisel asistanı Siri’nin anladığı dil sayısı iOS 9.3’te 37’ye yükselmiş.