iOS 9, Force Touch için Özel Olarak Tasarlandı

Geliştirdiği her üründe yeni özelliklerle karşımıza çıkan Apple yatırımlarına devam ediyor. En son akıllı saat olarak lanse edilen Apple Watch tanıtımında entegre edilmiş olan Force Touch özelliğini tanıtan Apple, büyük heyecan uyandırmıştı. Bununla beraber gelecekte daha fazla geliştirilerek daha işlevsel hale gelebilecek olan Force Touch teknolojisini insanların kullanımına sundu.

ios-9-force-touch

Force Touch dokunmatik ekranlarda hareketlerinize göre işlem yapan bir sistemin ismi. Ufak dokunuşlar, sert dokunuşlar, kaydırma hareketleri, önceden belirlenmiş hareketler için neler yapılacağını kestirebiliyorsunuz. Apple Force Touch ile uyumlu şekilde tasarlandığını söyleyen iOS 9 işletim sisteminden sonra akla bir takım sorular geldi. iPad ve iPhone ürünlerinin yeni nesillerinde de var olacağı dedikodusu kulislerde dolaşırken Apple tarafından net ve resmi bir açıklama henüz gelmedi.

iOS 9 için Force Touch özelliğini sadece kendi uygulamaları için değil üçüncü parti uygulamalar içinde açık bir biçimde sunacak. Apple bu sayede tüm yazılımların bu özellikten faydalanmasını sağlayacak. Uygulama geliştiriciler bu özelliğe uyumlu uygulamalar yaratabilecek.

force-touch