iOS 9 Güç Tasarruf Modu Pil Ömrünü Uzatıyor Ama Performansı Düşürüyor

Akıllı telefonların şarj sorunsalı gün geçtikçe daha büyük bir problem haline dönüşüyor. Kullanıcılar taşınabilir şarj aletlerine rağmen günde iki kez telefonlarını şarj etmek zorunda kalıyorlar. Bununla beraber üreticiler bu soruna çözüm arayışlarını sürdürüyor. Dev teknoloji firması Apple, iPhone modelleri için tasarladığı yeni bir güç tasarruf modu ile pil bitmeye yaklaştığında 3 saatlik bir açık kalma süresi sağlayacağını duyurmuştu.

ios-9-yenilikleri

Süre uçuk geldiyse yapılan testlerde bu sürenin doğru olduğu kanıtlandı. iPhone şarj seviyesi bir limitin altına düştüğünde 3 saat daha bu güç tasarrufu moduyla açık kalabiliyor. Ancak o noktada iPhone cihazını tanımak biraz güçleşiyor. Çünkü pil ömrü uzasa da performansı düşüyor. Elbette güç tasarrufuyla performans düşeceği aşikârdı. Ancak bu kadar ciddi bir düşüş beklenmiyordu. Yapılan testlere göre normal bir işlemin yapılışından yaklaşık olarak %40 civarında performans kaybı yaşanıyor.

Apple, iOS 9 ile sunduğu güç tasarrufu moduyla ilgili bazı test sonuçları yayınladı. Buna göre tek işlemci çekirdeğinin normal düzeyde aldığı performans puanı 1606 iken yeni güç tasarrufu moduyla 1019 düzeylerine geriliyor. iPhone 5s ile yapılan testlere göre bu sonuçlar çıkmışken başka bir grup iPhone 6 testi yaptı. Buna göre çıkan sonuçlar ise çift çekirdek performans puanı 2891’den 1751’e geriledi.

iOS-9-pil-tasarrufu