İOS 9 İle Jailbreak Kullanılamayacak Mı?

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS için yapacağı iOS 9 güncellemesinin ardından köklü değişiklikler geleceğini biliyoruz. Haziran ayı içerisinde olması beklenen WWDC konferansında Apple konuyla ilgili daha detaylı bilgilere yer verecek. Jailbreak kullanımı oldukça yoğun. Çünkü kapalı kutu olarak nitelendirilen Apple işletim sistemi ve ara yüzünü özgürce kullanmak için bu gereken bir detay. Ancak Apple kullanılmaması için tüm yolları deniyor.

ios-9-jailbreak

Jailbreak Nedir Ne İşe Yarar?

Bildiğiniz gibi Apple tarafından üretilen iPhone ve iPad cihazlar iOS işletim sistemiyle çalışıyorlar. Bununla beraber cihazların birçok kısmına ulaşım engelleniyor. Örneğin başka bir cihaza dosya paylaşımı yapabilmek imkânsız hale geliyor. Yine AppStore üzerinden çoğu uygulamaya erişim mümkün olmuyor. Temada dahi sadece duvar kağıdını değiştirebiliyorsunuz. Jailbreak eskiden oldukça geniş kapsamlı ve uğraş isteyen bir sistemken şuan tek tuşla telefonunuzun bu bölümlerinin kilidini açıyor diyebiliriz. Jailbreak sayesinde tema değişimi, diğer cihazlarla dosya paylaşımı, ara yüz geliştirme gibi birçok detay kolayca yapılabiliyor.

Jailbreak kullanımı Apple tarafından önlenmek isteniyor. Bununla beraber iOS 9 için son derece geniş güvenlik önlemleri alınıyor. Artık yeni nesil işletim sistemi sayesinde ne iPhone ne de iPad’lerde Jailbreak yapılamayacak gibi gözüküyor.

Jailbreak sayesinde yüklenebilen ve Cydia isimli uygulama marketi de artık Apple cihazlarda kullanılamayacak. Cydia iPhone cihazlara yüklenemeyen uygulamaların Jailbreak sonrasında yüklenebildiği bir market platformu. Ne yazık ki artık Jailbreak kullanımı önlenirse Cydia uygulama martketi de tarih olacak.

jailebreak-ne-ise-yarar