iOS 9 Klavyesinde iPad Pro İzleri

Apple sessizliğini korudukça söylentiler alıp gidiyor. Şuan en çok konuşulan konulardan birisi iPhone 6s fakat bir yandan da iPad Pro söylentileri halen bitmiş değil. Bazı yayın organlarına göre böyle bir cihazın çıkma ihtimali yok deniliyor. Bazı kesimlerce prototipin çalındığını, bu yüzden bu projeden vazgeçildiği söyleniyor. Bu tarz eleştirilerde dahi Apple sessizliğini koruyor. Bu noktadan baktığımızda iPad Pro çıkma ihtimali oldukça düşüyor.

ios-9-ipad-pro-gibi-klavye

Fakat iOS 9 için ilk beta yayınlandıktan sonra kullanıcıların dikkatini çeken bir detay var ki tekrardan iPad Pro söylentilerini canlandırdı. Güncelleme sonrası cihazlarda klavyede değişimler dikkat çekmişti. Fakat esas ayrıntı gizli tutulmuş olarak lanse edilen bazı gerçekler var. Örneğin klavyede UlKeyBoard geçildiğinde ekran çözünürlüğü bir hayli artıyor. 2048*1536 ekran çözünürlüğüne göre dizayn edilmiş olan bu klavyede bazı tuş kombinasyonları farklı olarak gözüküyor. Buradan ilgi çeken klavye çeşitli spekülasyonları da beraberinde getirdi. Bu klavye tipinin iPad Pro için yaratıldığı düşüncesi sosyal medyada oldukça ses getirdi.

iOS 9 yeni klavyede bir diğer detay ise UlKeyBoard seçeneğine geçildiğinde Caps Lock ve Tab tuşlarının eklenmesi. Bir tablet için tasarlandığı algısına ulaştıkları noktalardan biriside bu denilebilir. Ayrıca üst kısmı oluşturan simgeler içinde alt bir satır olduğu, yani normalinden iki kat daha fazla yer kapladığı gözüküyor. Büyük ekranlar için ideal olabilecek bir klavye gözüyle bakılan bu yeni dizin iPad Pro çıkıyor söylentisini tekrar ateşlendirdi.