iOS 9 Ne Gibi Özelliklerle Gelecek

iOS, Apple tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi ve her geçen yıl kendini geliştiriyor. Güncel olarak kullanılan iOS 8’i rafa kaldırarak önümüzde ki ay WWDC konferansında iOS 9’u resmi olarak tanıtmaya hazırlanıyor. Kulaktan kulağa iOS 9 hakkında birçok söylenti yayılıyor. Birçok yeni özellikle birlikte geleceği söylenenler arasında.

iOS 9-ozellikleri

iOS 7 ile çok köklü değişikliklere giderek sade bir tasarıma dönen, ardından iOS 8 ile bu değişimi koruyarak devamlılığı sağlayan Apple için soru işaretleri bitmiyor. iOS 9 için genel anlamda performans yönünden düzenlemeler yapılarak işlevselliğin arttırılması bekleniyor.

Performans ve Stabilite

Şuan kullanılan iOS 8 için arada sırada takılmalar görmek mümkün. Bazı uygulamaların geç cevap vermesi, durdurma raporları gibi sıkıntıların iOS 9’da olmaması birincil beklenti.

Yazı Tipi Değişikliği

Apple tarafından yıllardır kullanılan yazı fontu HelveticaNeue artık tarih oluyor. Beklentiye göre Apple Watch ile kullanılan San Francisco fontuna geçileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Daha sade ve daha şık duran bu font ile tüm cihazların güncelleneceği sızıntılar arasında.

Bölünmüş Ekran Özelliğinin Aktif Edilmesi

Bölünmüş ekran özelliğini aktif etmek isteyen Apple bunun için gerekli alt yapı problemlerini aşamıyor. Piyasada bulunan iPhone ve iPad ürünlerde var olan 1 Gb ram büyük ölçüde engel teşkil ediyor. Ekranı ortadan bölerek iki farklı işlemi yapmaya yarayan özellik fazla ram tüketeceği için standart cihazlarda problem çıkartacaktır. Bu yüzden bu güncellemenin sadece iPadAir 2 için gelmesi bekleniyor. 2 Gb rami olan cihazda denenen bu uygulama ile yeni nesil iPhone ve iPad’ler bu şekilde üretilebilir.

ios-9-yenilikleri