iOS 9, Pil Tasarrufunda Neyi Örnek Alacak?

iOS 9 nihayet geçtiğimiz günlerde WWDC fuarında Apple tarafından tanıtıldı. Her ne kadar çok ayrıntılı bir biçimde özelliklerinden ve yeniliklerinden bahsedilmese de resmi olarak duyurulmuş oldu. Apple resmi web sitesinde iOS 9 ile alakalı olan bir ibare ise yeni nesil işletim sisteminde donanım kadar yazılımın ne kadar etkili olabileceği anlatılıyor.

iOS-9-Pil-durumu

iPhone cihazların pil tasarrufu için yeni bir sensör teknolojisinden faydalanacağını özetle şu cümlelerle açıklıyor. iPhone ekran üstü olarak bir yere konulduğunda ekranını kapatır. Yani telefonunuzu elinizden bıraktığınızda ve herhangi bir aksiyon ve hareket algılanmadığında cihaz bu özel tasarruf moduna geçiyor. Bu noktada bildirimler alınıyor ancak ekrana bildirim uyarısı gelmiyor ve ekran yanmıyor. Günde en az 100 kez ekranın açılıp kapanmasını önleyecek olan teknolojiyle ciddi anlamda pil tasarrufu sağlanması bekleniyor. Tüm bunları düşünmüş olan Apple size bu fikrinde orijinal gelmedi mi? Bunun tek sebebi Android ve Google.

Android ve Google cephesi haftalar önce I/O konferansında Android M ve Doze teknolojisinden bahsetti. Yeni nesil Android cihazlarda pil ömründen korunmak için hareket algılanmadığında ekranın yanmayacağını duyuran yetkililer Apple için ilham kaynağı olmuş olabilir mi? Bunu zaman içinde hangi tarafın daha işlevsel bir hale getireceğinden anlayacağız. Her ne olursa olsun yazılım anlamında pil tasarrufu bu kadar gelişiyorken donanım olarak ne zaman gelişeceği merak edilmeye devam ediyor.

ios-9