iOS Cihazlarda Çoklu Görev Özelliği İçin Tweak

iOS cihazlarda halen daha çoklu görev özelliği resmi olarak eklenmedi. Bunun hakkında açıklama yapan Apple, iPad Air2 ürününe ekleneceğini fakat sadece 2 pencere destekleyeceğini belirtti. Oysa kullanıcıların beklentisi iPhone 6 ve 6 Plus içinde eklenmesiydi. Apple her zamanki gibi yine bekleneni vermedi.

ios-icin-tweak

Ancak Jailbreak ile iOS yazılımları daha esnek kullanabildiğimiz bir teknoloji çağında bunun sorun olmaması sevindirici haber. Mimir isimli Tweak uygulama Jailbreak uygulanmış bir iOS işletim sistemli iPhone ya da iPad için çoklu pencere desteği sunuyor. Ethan Arbuckle ve Liam Thynne ikilisinin geliştirdiği Mimir Tweak ile birden fazla uygulamayı farklı pencerelerde aynı anda açabilirsiniz. Yapmanız gereken uygulamayı açınca sol üst köşesinden aşağı kaydırarak ekran boyutunu küçültmek. Sonrasında ekranın herhangi bir bölümüne kaydırabiliyorsunuz. iPad Air2 ürününde 2GB ram desteği olacağından dolayı 2 ve üzeri pencereyi sorunsuz açıyormuş. Ancak iPhone 6 ve 6 Plus cihazlarda 2 pencerenin üzerinde aşırı ısınmayla karşılaşıyor ve performans düşüyormuş. Dolayısıyla keyifli bir çoklu pencere modunu yaşamak yine zor gözüküyor.

iOS 8.3 ve iOS 8.4 sürümleriyle uyumlu olan Mimir Tweak uygulaması ücretli bir uygulamadır. Aynı uygulamanın iOS 9 içinde güncellenmesi bekleniyor. Çünkü Apple kullanıcılarının en sık kullandığı uygulamalardan birisi haline geldi. En azından YouTube ile video izlerken Twitter akışını okuyabilmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

ios-tweak