iOS Kullanıcıları İçin Tehlikeli Uyarı

iOS 9 için betanın yayınlanmasıyla beraber rahatlayan Apple yeni şoklarla sarsıldı. iOS 8.3 ile giderilen bir açığın tekrardan ortaya çıkması söz konusu. Yapılan açıklamalarla iCloud şifrelerinin çalınması açıklandığı gibi önlenmedi. Şuan için hala daha Apple servislerinde var olan bug sayesinde iCloud şifreleri tehlikede. Bu konuda sorun yaşayanların ise Apple mail ve sunucu servisini kullananlardan oluştuğunun altı çiziliyor. Yani 3.parti mail ve sunucu hizmeti kullananlar bu uygulamalar ile güvende.

iOS-kullanicilarina-uyari

Apple servislerinin içine açık sayesinde sızan hackerlar mail ve cloud sayfasına sahte bir form koyuyorlar. Orijinaliyle birebir aynı olan bu sayfanın anlaşılması oldukça zor diyebiliriz. Bu noktada giriş yapmak için giren kullanıcılar şifreleriyle girişi yaptıktan sonra yönlendirmeyle bağlanıyorlar. Fakat aynı zamanda iCloud şifreleri hackerların eline geçiyor. Bildiğiniz gibi sanal bulut sistemi olan iCloud, iPhone üzerinde bulunan fotoğraf ve videoları anında yedekliyor. Yani bu şifre insanların gizli tuttuğu tüm verileri deşifre edebiliyor.

iOS 8.3 ile yaşanan iCloud sorunu çok fazla ses getirmişti. Çünkü birçok ünlü ismin iCloud hesabına girilerek özel fotoğraflar deşifre edilmişti. Hollywood starlarının çoğunun başına gelen bu talihsiz olay aynı zamanda normal kullanıcılar içinde çok büyük sorun teşkil etti. Güncellemeyle bu açık için gereken tüm önlemlerin alındığı söylenmişti. Apple tarafından yapılan açıklamanın ardından şuan yine aynı açığın kullanılabildiği söyleniyor.

iphonelular-dikkat