iPhone Artık Dokunmatik Ekran Hareketlerinizi Ezberleyecek

WWDC fuarında birçok yenilikle iOS 9 duyurusunu gerçekleştiren Apple, geliştirici günlüğünde hiç bahsetmediği bir özellikle karşımıza çıktı. Fuarda bahsi açılmayan konu günlükte ‘’Touch Prediction’’ adıyla geçiyor. Yani Türkçe anlamıyla ‘’Dokunma Tahmini’’ anlamı çıkıyor. Bu özellikle iOS 9 ile cihazların çok daha yararlı ve yaratıcı olacağı aşikâr.

iPhone-dokunmatik-yenilikleri

Dokunma tahmini ya da dokunma hareketlerimizi ezberleyen bir sistemle iPhone cihazlarda ne gibi avantajlar olabilir diye sorabilirsiniz. Düzenli olarak yaptığımız işlemlerde büyük kolaylık sağlayabilir. Tabi her zaman aynı hareketi yapmamız aynı sonuca varmak istediğimiz anlamına gelmiyor. Dolayısıyla bu sistemin alt yapı olarak nasıl çalıştığı düşünülebilir. Ancak Apple bu konuda kesinlikle bir ayarlama modülü koymuştur. İşin garip yanı ise bu özelliğin fuarda lanse edilmemiş olması. Geliştirici günlüğünde ismi geçmese kimsenin farkına varamayacağı bir uygulama. Apple tarafından geliştirilmesi ise büyük bir ihtimalle dokunmatik deneyimini arttırmak, dokunmatik gecikmelerini önlemek ve örtmek olarak düşünülüyor.

Apple her iOS sürümünde kullanıcıların keşfetmesi için yeni özellikler ekliyor. Bunları açıklamayarak kullanıcıların kendilerinin bulmasını istiyor. Bu durum iOS kullanıcıları için aslında eğlenceli ve yararlı bir işlev. Çünkü kullanırken bulup öğrenmek son derece keyifli olabiliyor. Bu özellikte onlardan biri ve ne denli başarılı bir özellik olacağını hep birlikte göreceğiz. Dokunmatik ekran hareketlerimizi toplayarak sonraki hareketlerimizi sezinleyen bir ekran gerçekten takdiri hak ediyor.

ios-9-ozellikler