OS X El Capitan Betasına Ek Güncelleme

Apple son dönemlerde güncellemelerine hız kesmeden devam ediyor. iOS 8.3’ün ardından gelen iOS 8.4 henüz konuşulurken iOS 9 için düğmeye basılmıştı. Aynı zaman diliminde OS X içinde El Capitan sürümü yayına girdi. İlk olarak iOS 9 ve OS X El Capitan için bir beta sürüm sadece geliştiricilere sunulmuştu. Ancak şimdi açık beta şeklinde test edilebilir düzeye geçildi. Tüm kullanıcılar tarafından beta.apple.com adresi üzerinden indirilerek denenebilir.

OS X El Capitan

OS X El Capitan betasıyla birlikte Mac cihazlarda olan bazı sorunları düzeltmek için ek bir güncelleme yayınlandı. Buna göre kullanıcıların yaşadıkları problemleri çözmek için çıkarılan bu güncelleme birçok sorunu ortadan kaldırıyor. Bunların başında son zamanlarda sık sık şikayet edilen uygulamaların desteklenmemesi ve çökme sorunları geliyor. Son OS X sürümüyle 32 bit programların çöktüğü, çalışmadığı, verimli kullanılamadığı rapor edilmiş olacak ki ilk açıklama buradan geldi. Ek olarak ise Samantha için telaffuz düzeltmesi yayınlandı. Yani artık sesli asistanın daha verimli kullanılabilmesi ve karışıklıklar yaşanmaması sesinde yapılan düzenlemelerle mümkün oldu.

Beta sürümü yüklemeden önce dikkat etmeniz gereken detay ise sürümün hatalara sebep olabileceği. Final sürümünden önce test amaçlı sunulan beta versiyonlar birçok hatayı barındırabilir. Amaç zaten bunları bularak gidermektir. Apple tarafından yapılan açıklamalarda iOS 9 ve OS X El Capitan betasını indirecek olan kullanıcıların mutlaka yedek almaları söylendi. Oluşacak hatalarda yaşanacak mağduriyetin geri dönüşü olmayacağının altı çizildi.

OS X El Capitan-guncelleme