OS X El Capitan Duyuruldu

Apple, OS X işletim sisteminin yeni versiyonu olan 10.11 El Capitan’ı resmen duyurdu. Şuan için sadece kayıtlı olan geliştiricilere açılmış olsa da tanıtıldığı kadarıyla özelliklerine değinmekte fayda var. OS X için yayınlanan yeni sürüm çok yeniliğe gitmemesine karşın bekleyenleri şaşırtmadı. Çünkü bu sene Apple için tasarımdan ziyade performans düzenlemeleriyle geçti. Aynı mantık OS X içinde hakim olmuş ki sadece kararlılık çalışmaları yapılmış.

OS-X-El-Captain-duyuruldu

OS X El Capitan için düzenlenmiş olan birkaç yeniliğe değinelim. Safari web tarayıcısını kullanırken istediğiniz bir sayfayı iğneleyebiliyorsunuz. Aklınıza sık kullanılanlar gelmesin. Bu sayfa tam olarak iğnelediğiniz yeri kenarda tutuyor. Tekrar açmak istediğinizde okuduğunuz satırdan sayfaya dahil oluyorsunuz. Farklı bir sekmede çalan müziği diğer sekmeden susturmak için eklenen buton gerçekten çok kullanışlı. Maillerinizi tam ekranda kontrol ederken daha kolay bir düzenleme modu geliştirilmiş. Mac cihazlarda geçerli olan trackpad üzerinden kaydırarak yaptığımız silme ve taşıma işlemlerini daha kolay yapabiliyoruz. Aynı zamanda yeni bir mail yazarken farklı sekmelerde diğer mailleri inceleyebiliyoruz. Bir kaynağı kullanırken farklı bir kaynağa değinmek konusunda Apple güzel bir iş başarmış.

Spotlight için komut algısının yerine analitik bir sistem getirilmiş. ‘Dün baktığım resimler’ dediğinizde dosyalar önünüze gelebiliyor. Şuan için beta sürümünün sadece geliştiricilere açıldığını aktarmıştık. Temmuz ayı içinde ise halka açık beta sürümünün yayınlanacağı resmi açıklamalar arasında yer alıyor.

os-x-el-captain-hakkinda