xCode 6.3 Sürümü Swift 1.2 Desteği İle Yayında

iOS ve OS X geliştirilmesinde kullanılan programlama dili olan Swift’in yeni sürümü olan 1.2 ile xCode 6.3 yayınlandı. Yeni değişiklikler eskiden görülen hataları ayıklayarak birçok destek sunmakta geliştiricilere. Beta olarak piyasaya sürülen bu sürüm geliştirilmeye de devam edecek.

xcode-6.3-surumu

Swift 1.2 güncellemesiyle kaynak kodlarının birleştirilerek uygulamaların hata ayıklama süreçlerinin uzun olması temel sorun olarak alınmış. Öncelikle kod inşası konusunda ciddi derlemelerle geliştiricilerin büyük bir problemi ortadan kaldırılmış.

 Büyük zaman alan hata ayıklama sorunu daha kısa zamanda yapılabilecek şekilde geliştirilmiş. Daha hızlı program yürütme sağlanmış ve hataları uyarı mesajı şekliyle belirtmesiyle geliştiriciye düzeltme imkânını daha hatayı yaptığı an veriyor. Bu da zamandan ve emekten oldukça tasarruf edilmesini sağlıyor.

Bir hatayı yapıldığı an düzeltmek bütün geliştiriciler için çok önemli bir eklenti olmuş xCode6.3 Swift 1.2 derlemesinde, Swift 1.2 size yaptığınız kodlama hatalarını ayrıca doğru kod önermeleriyle sunuyor bu sürümünde. Yani bir nevi geliştiriciye kısa yol veriyor diyebiliriz.

xCode6.3 ile beraber Swift 1.2 sürümünün çok büyük bir adım olduğu aşikar. Zira geliştiriciler için tüm hataları tek tek düzelterek yepyeni bir deneyim sunuyor. Artık önümüzdeki zaman diliminde beta olarak çıkan bu sürümün gelişerek daha yüksek versiyonlarının çıkacağı hemen hemen kesinleşti. Böylece Apple Store’da çok daha fazla uygulama göreceğiz diyebiliriz. Üstelik uygulamalar Swift 1.2 yenilikleriyle eskisinden daha sorunsuz bir biçimde geçecek elimize.

 xcode-6.3-swift-1.2