iPhone 4 Metin Girme

iPhone İstanbul
iPhone 4 Yazma
Ekrandaki klavye, yazmaya gereksinim duyduğunuz her an görüntülenir.
iPhone 4 Metin Girme
Kişi bilgileri, e-posta, mesajlar ve web adresleri gibi metinleri girmek için klavyeyi kullanabilirsiniz. Klavye; yazım hatalarını düzeltir, ne yazdığınızı tahmin eder ve onu kullandıkça öğrenmeye devam eder.
Kullandığınız uygulamaya bağlı olarak akıllı klavye, sözcüklerin yanlış yazılmasını önlemeye yardımcı olacak şekilde siz yazarken düzeltmeler önerebilir.
Metin girme:
1)
Bir not veya yeni bir kişi girerken klavyeyi görüntülemek için bir metin alanına dokunun.
2) Klavyedeki tuşlara dokunun.
Yalnızca işaret parmağınızla yazmaya başlayın. Ustalaştıkça, başparmaklarınızı kullanarak daha hızlı yazabilirsiniz.
Yazarken, her harf başparmağınızın ya da parmağınızın üzerinde gözükür. Yanlış tuşa dokunursanız parmağınızı doğru tuşa doğru kaydırabilirsiniz. Parmağınızı tuştan çekene dek o harf girilmez.
iPhone 4 Metin Girme
Bir önceki karakteri silmek için simgesine dokunun.
1) Büyük harf yazmak için
Bir harfe dokunmadan önce Shift tuşuna iPhone 4 Shift dokunun. Veya Shift tuşuna dokunup parmağınızı basılı tutarak bir harfe kaydırın.
2) Hızlıca bir nokta ve bir boşluk girmek için
Boşluk çubuğuna çift dokunun. (Bu özelliği Ayarlar > Genel > Klavye bölümünde açıp kapatabilirsiniz.)
3) Büyük harf kilidini açmak için
Shift tuşunaiPhone 4 Shift çift dokunun. Shift tuşu mavi renge döner ve yazdığınız tüm harfler büyük harf olur. Büyük harf kilidini kapatmak için Shift tuşuna yeniden dokunun. (Bu özelliği Ayarlar > Genel > Klavye bölümünde açıp kapatabilirsiniz.)
4) Sayıları, noktalama işaretlerini veya sembolleri göstermek için
Sayı iPhone 4 Sayi tuşuna dokunun. Ek noktalama işaretlerini ve sembolleri görmek için Sembol iPhone 4 Sembol tuşuna dokunun.
5) Klavyede olmayan harfleri veya sembolleri yazmak için
İlişkili harfe veya sembole dokunup parmağınızı basılı tutun, sonra bir varyasyon seçmek için kaydırın.
Sözlük
iPhone’un, yazı yazmanıza yardımcı olmak üzere birçok dil için sözlüğü vardır. Desteklenen bir klavye seçtiğinizde uygun sözlük etkinleştirilir.
Desteklenen dillerin listesi için, www.apple.com/tr/iphone/specs.html adresine bakın.
iPhone, düzeltmeler önermek veya yazdığınız sözcüğü tamamlamak için etkin olan sözlüğü kullanır. Önerilen sözcüğü kabul etmek için yazmayı kesmeniz gerekmez.
iPhone 4 Sözcük
Sözlük önerilerini kullanma veya reddetme:
1)
Önerilen sözcüğü reddetmek için, sözcüğü istediğiniz gibi yazmayı tamamlayın ve sonra başka bir şey yazmadan önce öneriyi reddetmek için “x” düğmesine dokunun. Aynı sözcük için olan öneriyi her reddedişinizde, iPhone’un sizin sözcüğünüzü kabul etme olasılığı artar.
Not: Çince veya Japonca karakterler giriyorsanız, önerilen seçeneklerden birine dokunun.
2) Önerilen sözcüğü kullanmak için, bir boşluk, noktalama işareti ya da return karakteri girin.
iPhone, yanlış yazmış olabileceğiniz sözcüklerin altını da çizer.
Yanlış yazılmış bir sözcüğü değiştirmek için yazım denetimini kullanma: Altı çizgili sözcüğe dokunun, sonra önerilen düzeltmelerden birine dokunun.
iPhone 4 Yanlış Yazılmış Sözcük
Önerilerden hiçbiri doğru değilse, seçilen sözcüğün yazımını sözcüğü yeniden yazarak düzeltebilirsiniz. Sözcüğü değişmeden bırakmak için, ileti alanında başka bir yere dokunun.
Otomatik düzeltme seçeneğini açma ya da kapatma: Genel > Klavye öğelerini seçip Otomatik Düzeltme seçeneğini açın ya da kapatın. Otomatik Düzeltme seçeneği saptanmış olarak açıktır.
Yazım denetimini açma veya kapatma: Genel > Klavye öğelerini seçin ve daha sonra Yazım Denetimi Yap seçeneğini açın ya da kapatın. Yazım denetimi seçeneği saptanmış olarak açıktır.
Düzenleme—Kesme, Kopyalama ve Yapıştırma
Dokunmatik ekran, girdiğiniz metinde değişiklik yapmanızı kolaylaştırır. Ekranda beliren büyüteç, ekleme noktasını tam olarak gereksinim duyduğunuz yere konumlandırmanıza yardımcı olur. Seçilen metindeki tutma noktaları, daha fazla veya daha az metni hızlıca seçmenize olanak tanır. Bir uygulama içinde veya birden fazla uygulama arasında da metinleri veya fotoğrafları kesebilir, kopyalayabilir ve yapıştırabilirsiniz.
Ekleme noktasını yerleştirme: Büyüteci göstermek için parmağınızı ekrana basılı tutun; sonra parmağınızı ekleme noktası konumuna sürükleyin.
iPhone 4 Ekleme Noktası
Metin seçme: Seçim düğmelerini görüntülemek için ekleme noktasına dokunun. Bitişik sözcüğü seçmek için Seç’e veya metnin tamamını seçmek için Tümünü Seç’e dokunun. Bir sözcüğe çift dokunarak da onu seçebilirsiniz. Web sayfaları veya aldığınız e-postalar ya da mesajlar gibi salt okunur belgelerde, sözcüğü seçmek için dokunup parmağınızı basılı tutun.
Daha fazla veya daha az metin seçmek için tutma noktalarını sürükleyin.
iPhone 4 Metin Kopyalama
Metin kesme veya kopyalama: Metni seçin ve daha sonra Kes’e veya Kopyala’ya dokunun.
iPhone 4 Metin Yapıştırma
Metin yapıştırma: Ekleme noktasına dokunup Yapıştır’a dokunun. Son kestiğiniz veya kopyaladığınız metin eklenir. Veya değiştirmek istediğiniz metni seçip Yapıştır’a dokunun.
Son düzenlemeyi geri alma: iPhone’u sallayıp Geri Al’a dokunun.
Uluslararası Klavyeler
Uluslararası klavyeler, sağdan sola yazılan diller de dahil olmak üzere birçok farklı dilde metin girmenize olanak tanır. Diğer dillerde metin girmek isterseniz, yazarken ek klavyelerin kullanılabilir olması için Ayarlar’ı kullanabilirsiniz.
Desteklenen klavyelerin listesi için, www.apple.com/tr/iphone/specs.html adresine gidin.
Klavye ekleme:
1)
Ayarlar bölümünde Genel > Klavye > Uluslararası Klavyeler öğelerini seçin.
Okun önündeki sayı o an etkin olan klavyelerin sayısını gösterir.
2) Yeni Klavye Ekle’ye dokunun, sonra listeden bir klavye seçin.
Daha fazla klavye eklemek için bunu yineleyin. Bazı diller için kullanılabilir birden fazla klavye vardır.
Yazarken klavyeler arasında geçiş yapma:iPhone 4 Uluslararası simgesine dokunun. Sembolü tıkladığınızda, yeni etkinleştirilen klavyenin adı kısa bir süre gözükür.
Kullanılabilir klavyelerin bir listesini görüntülemek için simgesineiPhone 4 Uluslararası dokunup onu basılı tutabilirsiniz. Listeden bir klavye seçmek için parmağınızı o klavyenin adına kaydırın ve sonra bırakın.
iPhone 4 Klavyeler arası geçiş
Klavye listenizi düzenleme: Genel > Klavye > Uluslararası Klavyeler öğelerini seçin, sonra Düzenle’ye dokunun ve şunlardan birini yapın:
1) Bir klavyeyi silmek için simgesine iPhone 4 Silme dokunun ve sonra Sil’e dokunun.
2) Listenin sıralamasını değiştirmek için bir klavyenin yanındaki simgesini iPhone 4 Sıralama listede yeni bir yere sürükleyin.

      


Last Updated on Friday, 24 December 2010 14:09