iOS 8.3 Sürümüne Geri Dönmek Mümkün Mü?

Apple, iOS 8.4 sürümünü yayınladı ve her kullanıcı işletim sistemini güncelleyerek yeni versiyona geçti. Fakat iOS 8.4 yaşanan sıkıntılar nedeniyle birçok kişiyi memnun etmeye yetmedi. Dolayısıyla bazı kişiler için iOS 8.3 versiyonuna geri dönme isteği hat safhaya ulaştı. Sayıları bir hayli fazla olan bu kitlenin iOS 8.3’e geri dönmesi mümkün mü?

iOS-8.3-e-geri-donus

Apple yayınladığı her versiyon yükseltme için downgrade imkânı sunar. Yani bu özelliği bir önceki versiyona geri dönme olarak açıklayabiliriz. Fakat bu konuda versiyon imzalarının ne kadar süre geçerli olacağı konusunda net bir tutum yok. Apple bazı konularda kafasına buyruk hareket edebilen bir firma. Dolayısıyla Apple geliştiricileri olan Callum Jones ve Neal kurdukları bir siteyle versiyon imzalarını denetliyor. Saniye saniye güncellenen site sayesinde hangi ürünün hangi sürümünün geçerli olduğunu görebiliyorsunuz. İpsw.me adresinden iOS 8.3 için son durumu inceleyebilir, imzaların geçerliliği halinde sisteminizi downgrade edebilirsiniz.

Apple yaşanan problemleri iOS 8.4 için yayınladığı ufak bir fix ile kısmen ortadan kaldırdı. Ancak iOS 9 beta sürümüyle çıkan benzer sorunlar aynı işletim sistemi sorunlarının devam edeceğine ilişkin bir fikir yarattı. iOS 9 final sürümüyle ise ne tür bir gelişme sağlanacağı belirsiz. Henüz sorunlar hakkında temel bir çözüm açıklaması yapılmış değil. iOS 8.4 kullanıcıları ise iOS 8.3’e geri dönmek için resmen çılgına dönmüş.

iOS-8.3-geri-yukleme