iPad Pil Ömrü Uzatma ve iPad Pil Dayanma Süresini Uzatma

iPhone Pil Ömrü Uzatma ve iPhone Pil Dayanma Süresini Uzatma

iPad-pil-omru

iPad pil ömrünü uzatma ve iPad pilinin dayanma süresi hakkında çok önemli bilgiler.
“iPad pilin dayanma süresi”, iPad inizin bir sonraki şarja kadar çalışmaya devam ettiği süredir. “iPad pilin ömrü”, pilinizin değiştirilmesi gereken ana kadar geçen süredir. Her iki süreyi de en üst düzeye çıkarıp, iPad inizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki açıklamaları mümkün olduğunca uygulamaya çalışın.

iPad Pil Ömrü Uzatma

Bu konuda söylenebilecek ilk uyarı, iPad inizi kesinlikle orjinal şarj adaptörü ile şarj edin!

En güncel iOS yazılımını yükleyin.
Apple yazılım güncellemeleri genellikle enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler içerir. Bu nedenle her zaman, iPad işletim sisteminin en yeni sürümünü kullandığınızdan emin olun.

iPad inizi aşırı sıcaklıklardan koruyun.
iPad iniz, ideal olarak 16° ila 22°C sıcaklık aralığında, iyi bir performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. iPad, pil kapasitesine kalıcı olarak zarar verebilecek 35°C  üzerindeki sıcaklıklara maruz bırakmayınız.

iPad i yüksek sıcaklıklarda şarj etmek pile daha da fazla zarar verebilir. Pilinizi sıcak bir ortamda bulundurmak bile, geri döndürülemez bir hasara yol açabilir.

iPad inizi, çok soğuk bir ortamda kullanırken pilin dayanma süresinde bir azalma fark edebilirsiniz, ancak bu durum geçicidir. Pilin sıcaklığı normal çalışma aralığına döndüğünde, performansı da normale dönecektir.

iPad,  en iyi performansı 0° ila 35°C arası sıcaklıklarda gösterir. 

iPad inizi şarj etmeden önce kılıfından çıkarın.
iPad i belirli tarzdaki kılıflar üzerindeyken şarj edilmesi, aşırı ısınmaya yol açabilir ve bu durum pil kapasitesini etkileyebilir. Şarj ederken iPad in ısındığını fark ederseniz, bu durumu önlemek için önce iPad i kılıfından çıkarın.

iPad inizi uzun süre kullanmadan saklayacaksanız YARIM ŞARJ edilmiş olarak saklayınız.
iPad inizi uzun bir süre boyunca kullanmadan saklamak istiyorsanız, pilinizin genel sağlığı iki temel faktörden etkilenecektir: Ortam sıcaklığı ve iPad in saklanmak üzere kapatıldığı andaki pil şarj yüzdesi. Bu durumda aşağıdakileri yapmanızı öneririz:

iPad pilini tam olarak doldurmayın veya boşaltmayın. Şarj düzeyinin %50 civarında olmasını sağlayın. iPad şarjı tamamen boş olarak saklarsanız, şarj olmasını engelleyecek derin deşarj durumuna geçebilir. Veya iPad i uzun bir süre boyunca tam şarjlı olarak saklarsanız, pil kapasitesinde azalma olabilir ve bu durum pilin dayanma süresini kısaltabilir.
Fazladan pil kullanımını önlemek için aygıtı kapatın.
iPad inizi 32°C sıcaklığın altındaki serin ve nemsiz bir ortama yerleştirin.
iPad inizi altı aydan uzun bir süre boyunca saklamayı planlıyorsanız, altı ayda bir %50 pil seviyesine kadar şarj edin.

iPad inizi sakladığınız süreye bağlı olarak, uzun süreli bir saklama döneminin sonunda iPad i tekrar kullanmaya başladığınızda pil seviyesi düşük olabilir. Saklama döneminin sonunda iPad inizi kullanabilmeniz için, orijinal adaptörü ile 20 dakika şarj etmeniz gerekebilir.

iPad Pil Dayanma Süresi

“iPad pilin dayanma süresi”, iPad inizin bir sonraki şarja kadar çalışmaya devam ettiği süredir. Bu süreyi uzatmak için aşağıdaki yönlendirmelere dikkat edin.

En Güncel Yazılımı Yükleyin.

Aygıtınızda en yeni iOS sürümünü kullandığınızdan emin olun.

iOS 5 veya daha yeni bir sürümünü kullanıyorsanız, güncelleme gerekip gerekmediğini şu şekilde öğrenebilirsiniz.
Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidin.
Güncelleme varsa, iPad inizin bir güç kaynağına bağlayarak kablosuz olarak güncelleyebilir veya bilgisayarınıza bağlayıp iTunes’un son sürümünü kullanarak güncelleme yapabilirsiniz.
iPad şarj yüzdesi %50 nin altında ise kablosuz olarak güncelleme yapamazsınız.

iPad Ayarlarını Optimize Edin.

iPad inizi nasıl kullanırsanız kullanın, pilin dayanma süresini korumanın iki basit yolu vardır: Ekranınızın parlaklığını ayarlayın ve Wi‑Fi kullanın.

Pilin dayanma süresini uzatmak için ekranın parlaklığını azaltın veya Otomatik Parlaklık ayarını açın.

Ekranın parlaklığını azaltmak için herhangi bir ekranı aşağıdan yukarıya doğru kaydırarak Denetim Merkezi’ni açın ve Parlaklık ayar düğmesini sola doğru kaydırın.
Otomatik Parlaklık seçeneği, ekranınızı ortamdaki ışık koşullarına göre otomatik olarak ayarlar. Otomatik Parlaklık seçeneğini etkinleştirmek için Ayarlar > Ekran ve Parlaklık’a gidip Otomatik Parlaklık’ı Açık olarak ayarlayın.
iPad inizi, verilere erişmek için kullandığınızda, Wi‑Fi bağlantısı hücresel ağdan daha az enerji kullanır. Bu yüzden Wi‑Fi özelliğini her zaman açık tutmanızı öneririz. Wi‑Fi özelliğini açmanın iki yolu vardır:

Ekranı yukarıya doğru kaydırarak Denetim Merkezi’ni açın, Wi‑Fi simgesine dokunun ve bir Wi‑Fi ağına giriş yapın.
Bir Wi‑Fi ağına erişmek için Ayarlar > Wi‑Fi bölümüne gidin.

iPad Pil Kullanım Bilgilerini Görüntüleme

battery-usage
iOS 8, şimdiye kadar pili en verimli kullanan iOS olarak tasarlanmıştır. Ayrıca size, iPad inizdeki pilin dayanma süresini daha hassas bir şekilde yönetmeniz için yollar sunar; çünkü iPad o anda şarj edilmiyorsa her uygulamanın hangi oranda pil kullandığını görebilirsiniz. Kullanım bilgilerinizi görüntülemek için Ayarlar > Genel > Kullanım > Pil Kullanımı’na gidin.

Kullandığınız uygulamaların altında görüntülenebilecek mesajlar şunlardır:

Arka Plan Etkinliği. Bu özellik, uygulamanın arka plandayken de, yani siz başka bir uygulamayı kullanırken de pili kullandığını belirtir.

Pilin dayanma süresini artırmak için, uygulamaların arka planda yenilenmesine imkan veren özelliği kapatabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile’ye gidin ve düğmeyi Kapalı konumuna getirin.
Mail uygulaması için Arka Plan Etkinliği belirtiliyorsa, verilerin manuel olarak alınmasını seçebilir veya verilerin alınması için zaman aralığını artırabilirsiniz. Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Yeni Verileri Al’a gidin.

Konum ve Arka Plan Konumu. Bu özellik, uygulamanın konum servislerini kullandığını belirtir.

Uygulama için Konum Servisleri’ni kapatarak pilin dayanma süresini optimize edebilirsiniz. Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’nden özelliği kapatın.
Konum Servisleri’nde, her uygulamayı izin ayarıyla birlikte görebilirsiniz. Kısa süre önce konum servislerini kullanmış olan uygulamaların açık/kapalı düğmesinin yanında bir gösterge bulunur.

Ana Ekran ve Kilit Ekranı. Bu özellik, iPad inizde Ana Ekran’ın veya Kilit Ekranı’nın gösterildiğini belirtilir. Örneğin ekran, Ana Ekran düğmesine basılarak veya bir bildirim aracılığıyla etkinleştirilir.

Bir uygulama, bildirimlerle ekranınızı sık sık etkinleştiriyorsa, Ayarlar > Bildirimler’den uygulama için anında bildirimleri kapatabilirsiniz. Uygulama’ya dokunun ve Bildirimlere İzin Ver’i Kapalı olarak ayarlayın.

Kapsama Alanı Dışında ve Düşük Sinyal. Bu özellik, kapsama alanı dışındaki bir bölgede bulunduğunuzu ve iPad inizin daha güçlü bir sinyal aradığını veya aygıtınızı sinyalin zayıf olduğu koşullarda kullandığınızı gösterir. Bu durum, pilinizin dayanma süresini etkiler.

Uçak modunu açarak pilinizin dayanma süresini optimize edebilirsiniz. Ekranı yukarıya doğru kaydırarak Denetim Merkezi’ni açın ve Uçak modu simgesine dokunun. Uçak modundayken arama yapamayacağınızı veya gelen aramaları cevaplayamayacağınızı unutmayın.

Bilgisayar ile Şarj Ederken, Bilgisayarı Açın ve Fişe Takın. iPad inizi USB yoluyla şarj etmek için bilgisayarınızı kullanırken, bilgisayarınızın fişe takılı ve açık olduğundan emin olun. iPad iniz kapalı ya da uyku veya bekleme modundaki bir bilgisayara bağlıysa, pili boşalabilir.