iPhone ekran videosu nasıl kaydedilir?

Record iPhone 6 Screen

Apple, iPad, iPhone veya iPod touch gibi cihazlarında doğrudan ekran kaydına izin vermiyor. Ancak bu durum bu işlemin Apple cihazlarında yapılamadığı anlamına gelmiyor.

Yakın zamana kadar iPhone, iPad veya iPod touch ile ekran videosu çekmek için Vidyo, Reflector gibi mobil uygulamalara gerek duyuluyordu.

Ancak artık bu uygulamalara gerek duymadan ekran kaydı yapmak mümkün. iPhone’da oynadığınız bir oyun, iPhone ile açtığınız herhangi bir uygulama veya size gelen mesajı okurken ekranın video kaydını alabilirsiniz.

Peki, iPad, iPhone veya iPod touch ile ekran videosu kaydı nasıl yapılır? Şimdi bu soruyu cevaplayalım.

İlk olarak kayıt işlemini gerçekleştirebilmek için sistem gereksinimlerini sıralayalım:

Lightning girişi olan bir iPad, iPhone veya iPod touch.

iOS 8 veya üzeri işletim sistemi.

OS X Yosemite (10.10) veya daha üstü bir işletim sistemine sahip Mac bilgisayar (bu işlem sadece Mac bilgisayarlar ile gerçekleştirilebilmektedir.

10.4 veya daha yüksek versiyon QuickTime Player.

Lightning – USB Kablosu.

Şimdi iPhone, iPad ve iPod touch ekran kaydetme işleminin nasıl yapıldığına geçelim:

iPad, iPhone veya iPod touch cihazınızı Mac bilgisayara bağlayın. Eğer telefonunuzu ilk defa kullanacağınız Mac bilgisayara bağlıyorsanız ekranda “bu bilgisayara güveneyim mi?” uyarısını göreceksiniz. “Güven” seçeneğini işaretleyerek devam edin.

iPhone ekran görünütüsünü video olarak kayıt etmek

QuickTime Player’ı açın. Üst taraftaki menüden dosyaya tıklayın, en üstteki Yeni Video Kaydı seçeneğine tıklayın (Bu işlemi Alt + Command + N kısayolu ile de gerçekleştirebilirsiniz).

iPhone ekran görünütüsünü video olarak kayıt etmek

Bu aşamada ekranda bir pop-up ekran açılacak. Bu ekran, FaceTime kamera özelliğini de aktif hale getirecek.

Aşağıdaki ekranda gördüğünüz kırmızı butonun yanındaki sekmeye tıklayarak cihazınızı seçin.

iPhone ekran görünütüsünü video olarak kayıt etmek

Cihazınızı seçtikten sonra cihaz ekranını bilgisayarınızda göreceksiniz. Bu aşamada kırmızı kayıt butonuna basarak ekran kaydına başlayabilirsiniz.

iPhone daki uygulamanın görünütüsü videoya nasıl çevirilir?

Unutmayın, bilgisayarınız uyku moduna geçerse kayıt duraklar. Siz bilgisayarı uyku modundan çıkarttığınız zaman kayıt devam eder.

Kaydı tamamladığınızda QuickTime kayıt ekranından “stop” tuşuna basarak kaydı durdurun. Dosya içerisinde kaydet sekmesine tıklayarak çektiğiniz videoyu kaydedebilirsiniz (command+S seçeneği ile de videoyu kaydedebilirsiniz).

iPhone da yaptığım hareketleri video olarak nasıl kaydederim?

Video, kullandığınız cihazın ekran çözünürlüğünde kaydedilecektir. Örneğin, iPhone 6 Plus kullanıyorsanız, videonuz 1080×1920 çözünürlüğünde kaydedilecektir.

Videonuzu paylaşmak için sol üst tarafta bulunan dosya sekmesi içerisindeki paylaş seçeneğini kullanabilirsiniz. Paylaş içerisindeki seçeneklerden dilediğinizi seçerek içeriğinizi paylaşabilirsiniz.

Videonuzu aktarmak içinse sol üst tarafta bulunan dosya sekmesi içerisindeki dışa aktar seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu alanda videonuzun görüntü kalitesini ayarlamak gibi seçeneklere ulaşmanız mümkün.

iPhone ekranını video olarak kaydetmek ve paylaşmak için

Çektiğiniz ekran videosunda saatin her zaman 9:41 AM olduğunu göreceksiniz. Bu saat hiç değişmiyor, çünkü 9:41 AM’in Apple için anlamı çok büyük.

Steve Jobs, teknolojide bir devrim yaratan ilk iPhone modelini, 9 Ocak 2007 saat 9:41 AM’de duyurdu. Apple firması da, bu anlamlı zamana gönderme yaparak tüm görsellerinde saati 9.41’e ayarlıyor.

Record iPhone 6 Screen