iPhone İle iOS 8.2 Çökme Raporu Yaşamamak İçin

Uzun zamandır iPhone kullanıcılarını tehdit eden bir unsur vardı. Bunun sebebi Phantom adı verilen bir açıktı. Saldırganlar tarafından tespit edilen bu açık özellikle yurt dışında ciddi miktarda iPhone’u çöp yapmıştı. Telefona bu kadar ciddi bir zarar vermesinin ise asıl sebebi iDevice müdahalesinin mümkün olabilmesiydi. Uzmanlara göre saldırganlar geniş bir Hotspot Wi-Fi ağı ile çevrelerinde bulunan iPhone cihazlara ulaşmayı başardılar.

iOS-8.2-sorunlari

Neyse ki iOS 8.2’de var olan bu açığın ortaya çıkmasıyla açığın kapatılarak iOS 8.3’ün yüklenebilir olması çok değişmedi. Fakat hala daha güncellemeyi yapmamış olan kullanıcılar bulunuyor. Bu kullanıcıların durumun ciddiyeti konusunda fikirleri olmadığını düşünüyoruz. iPhone cihazınız son dönemlerde sık sık donmalar yaşıyorsa, eğer kilitlenerek çökme raporları veriyorsa tehlike altındasınız demektir. iPhone cihazlar Phantom açığı ile saldırı altına girdiklerinde çökme raporlarıyla sizi uyarıyor. Bu denli çok çökme raporunun ardından telefonunuz kapanıyor. Tekrar açmak istediğinizde ise artık bir tuğlaya sahip olduğunuzu anlıyorsunuz. Çünkü iPhone artık kullanılamaz hale gelmiş durumdadır.

iPhone için iOS 8.3 güncellemesi Phantom açığı dahil birçok güvenlik açığını kapatmaktadır. Yapmanız gereken tek şey güncellemeyi yapmak. Saldırganların sizlere ulaşmasını kullandığınız virüs programları ve uygulamaları engellemez. Çünkü zaten direk cihazın iDevice kısmına müdahale ediyorlar. Dolayısıyla güvenlik namına işletim sistemi ve açıkların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz.

iOS-8.2-cokme-sorunu