iPhone Pil Ömrü ve Dayanma Süresini Nasıl Uzatılır?

iPhone Pil Ömrü Uzatma ve iPhone Pil Dayanma Süresini Uzatma

iphone-pil-omru

iPhone pil ömrünü uzatma ve iPhone pilinin dayanma süresi hakkında çok önemli bilgiler.

“iPhone pilin dayanma süresi”, iPhone unuzun bir sonraki şarja kadar çalışmaya devam ettiği süredir. “iPhone pilin ömrü”, pilinizin değiştirilmesi gereken ana kadar geçen süredir. Her iki süreyi de en üst düzeye çıkarıp, iPhone unuzdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki açıklamaları mümkün olduğunca uygulamaya çalışın.

iPhone Pil Ömrü Uzatma

Bu konuda söylenebilecek ilk uyarı, iPhone unuzu kesinlikle orjinal şarj adaptörü ile şarj edin!

En güncel iOS yazılımını yükleyin.

Apple yazılım güncellemeleri genellikle enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler içerir. Bu nedenle her zaman, iPhone işletim sisteminin en yeni sürümünü kullandığınızdan emin olun.

iPhone unuzu aşırı sıcaklıklardan koruyun.

iPhone unuz, ideal olarak 16° ila 22°C sıcaklık aralığında, iyi bir performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. iPhone, pil kapasitesine kalıcı olarak zarar verebilecek 35°C  üzerindeki sıcaklıklara maruz bırakmayınız.

iPhone u yüksek sıcaklıklarda şarj etmek pile daha da fazla zarar verebilir. Pilinizi sıcak bir ortamda bulundurmak bile, geri döndürülemez bir hasara yol açabilir.

iPhone unuzu çok soğuk bir ortamda kullanırken pilin dayanma süresinde bir azalma fark edebilirsiniz, ancak bu durum geçicidir. Pilin sıcaklığı normal çalışma aralığına döndüğünde, performansı da normale dönecektir. iPhone,  en iyi performansı 0° ila 35°C arası sıcaklıklarda gösterir. 

iPhone unuzu şarj etmeden önce kılıfından çıkarın.

iPhone u belirli tarzdaki kılıflar üzerindeyken şarj edilmesi, aşırı ısınmaya yol açabilir ve bu durum pil kapasitesini etkileyebilir. Şarj ederken iPhone nun ısındığını fark ederseniz, bu durumu önlemek için önce iPhone u kılıfından çıkarın.

iPhone unuzu uzun süre kullanmadan saklayacaksanız YARIM ŞARJ edilmiş olarak saklayınız.

iPhone unuzu uzun bir süre boyunca kullanmadan saklamak istiyorsanız, pilinizin genel sağlığı iki temel faktörden etkilenecektir: Ortam sıcaklığı ve iPhone nun saklanmak üzere kapatıldığı andaki pil şarj yüzdesi. Bu durumda aşağıdakileri yapmanızı öneririz:

iPhone pilini tam olarak doldurmayın veya boşaltmayın. Şarj düzeyinin %50 civarında olmasını sağlayın. iPhone şarjı tamamen boş olarak saklarsanız, şarj olmasını engelleyecek derin deşarj durumuna geçebilir. Veya iPhone u uzun bir süre boyunca tam şarjlı olarak saklarsanız, pil kapasitesinde azalma olabilir ve bu durum pilin dayanma süresini kısaltabilir.
Fazladan pil kullanımını önlemek için aygıtı kapatın.
iPhone unuzu 32°C sıcaklığın altındaki serin ve nemsiz bir ortama yerleştirin.

iPhone unuzu altı aydan uzun bir süre boyunca saklamayı planlıyorsanız, altı ayda bir %50 pil seviyesine kadar şarj edin.

iPhone unuzu sakladığınız süreye bağlı olarak, uzun süreli bir saklama döneminin sonunda iPhone u tekrar kullanmaya başladığınızda pil seviyesi düşük olabilir. Saklama döneminin sonunda iPhone unuzu kullanabilmeniz için, orijinal adaptörü ile 20 dakika şarj etmeniz gerekebilir.

iPhone Pil Dayanma Süresi

“iPhone pilin dayanma süresi”, iPhone unuzun bir sonraki şarja kadar çalışmaya devam ettiği süredir. Bu süreyi uzatmak için aşağıdaki yönlendirmelere dikkat edin.

En Güncel Yazılımı Yükleyin.

Aygıtınızda en yeni iOS sürümünü kullandığınızdan emin olun.

iOS 5 veya daha yeni bir sürümünü kullanıyorsanız, güncelleme gerekip gerekmediğini şu şekilde öğrenebilirsiniz.
Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidin.
Güncelleme varsa, iPhone unuzu bir güç kaynağına bağlayarak kablosuz olarak güncelleyebilir veya bilgisayarınıza bağlayıp iTunes’un son sürümünü kullanarak güncelleme yapabilirsiniz. iPhone şarj yüzdesi %50 nin altında ise kablosuz olarak güncelleme yapamazsınız.

iPhone Ayarlarını Optimize Edin.

iPhone unuzu nasıl kullanırsanız kullanın, pilin dayanma süresini korumanın iki basit yolu vardır: Ekranınızın parlaklığını ayarlayın ve Wi‑Fi kullanın.

Pilin dayanma süresini uzatmak için ekranın parlaklığını azaltın veya Otomatik Parlaklık ayarını açın.

Ekranın parlaklığını azaltmak için herhangi bir ekranı aşağıdan yukarıya doğru kaydırarak Denetim Merkezi’ni açın ve Parlaklık ayar düğmesini sola doğru kaydırın.
Otomatik Parlaklık seçeneği, ekranınızı ortamdaki ışık koşullarına göre otomatik olarak ayarlar.

Otomatik Parlaklık seçeneğini etkinleştirmek için Ayarlar > Ekran ve Parlaklık’a gidip Otomatik Parlaklık’ı Açık olarak ayarlayın.
iPhone unuzu, verilere erişmek için kullandığınızda, Wi‑Fi bağlantısı hücresel ağdan daha az enerji kullanır. Bu yüzden Wi‑Fi özelliğini her zaman açık tutmanızı öneririz. Wi‑Fi özelliğini açmanın iki yolu vardır:

Ekranı yukarıya doğru kaydırarak Denetim Merkezi’ni açın, Wi‑Fi simgesine dokunun ve bir Wi‑Fi ağına giriş yapın.
Bir Wi‑Fi ağına erişmek için Ayarlar > Wi‑Fi bölümüne gidin.

iPhone Pil Kullanım Bilgilerini Görüntüleme

battery-usage

iOS 8, şimdiye kadar pili en verimli kullanan iOS olarak tasarlanmıştır. Ayrıca size, iPhone unuzdaki pilin dayanma süresini daha hassas bir şekilde yönetmeniz için yollar sunar; çünkü iPhone o anda şarj edilmiyorsa her uygulamanın hangi oranda pil kullandığını görebilirsiniz. Kullanım bilgilerinizi görüntülemek için Ayarlar > Genel > Kullanım > Pil Kullanımı’na gidin.

Kullandığınız uygulamaların altında görüntülenebilecek mesajlar şunlardır:

Arka Plan Etkinliği.

Bu özellik, uygulamanın arka plandayken de, yani siz başka bir uygulamayı kullanırken de pili kullandığını belirtir.

Pilin dayanma süresini artırmak için, uygulamaların arka planda yenilenmesine imkan veren özelliği kapatabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile’ye gidin ve düğmeyi Kapalı konumuna getirin.
Mail uygulaması için Arka Plan Etkinliği belirtiliyorsa, verilerin manuel olarak alınmasını seçebilir veya verilerin alınması için zaman aralığını artırabilirsiniz. Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Yeni Verileri Al’a gidin.

Konum ve Arka Plan Konumu

Bu özellik, uygulamanın konum servislerini kullandığını belirtir.

Uygulama için Konum Servisleri’ni kapatarak pilin dayanma süresini optimize edebilirsiniz. Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’nden özelliği kapatın.
Konum Servisleri’nde, her uygulamayı izin ayarıyla birlikte görebilirsiniz. Kısa süre önce konum servislerini kullanmış olan uygulamaların açık/kapalı düğmesinin yanında bir gösterge bulunur.

Ana Ekran ve Kilit Ekranı

Bu özellik, iPhone unuzda Ana Ekran’ın veya Kilit Ekranı’nın gösterildiğini belirtilir. Örneğin ekran, Ana Ekran düğmesine basılarak veya bir bildirim aracılığıyla etkinleştirilir.

Bir uygulama, bildirimlerle ekranınızı sık sık etkinleştiriyorsa, Ayarlar > Bildirimler’den uygulama için anında bildirimleri kapatabilirsiniz. Uygulama’ya dokunun ve Bildirimlere İzin Ver’i Kapalı olarak ayarlayın.

Kapsama Alanı Dışında ve Düşük Sinyal

Bu özellik, kapsama alanı dışındaki bir bölgede bulunduğunuzu ve iPhone unuzun daha güçlü bir sinyal aradığını veya aygıtınızı sinyalin zayıf olduğu koşullarda kullandığınızı gösterir. Bu durum, pilinizin dayanma süresini etkiler.

Uçak modunu açarak pilinizin dayanma süresini optimize edebilirsiniz. Ekranı yukarıya doğru kaydırarak Denetim Merkezi’ni açın ve Uçak modu simgesine dokunun. Uçak modundayken arama yapamayacağınızı veya gelen aramaları cevaplayamayacağınızı unutmayın.

Bilgisayar ile Şarj Ederken, Bilgisayarı Açın ve Fişe Takın

iPhone unuzu USB yoluyla şarj etmek için bilgisayarınızı kullanırken, bilgisayarınızın fişe takılı ve açık olduğundan emin olun. iPhone unuz kapalı ya da uyku veya bekleme modundaki bir bilgisayara bağlıysa, pili boşalabilir. iPhone 3G ve iPhone 3Gs’in, FireWire güç adaptörü veya FireWire tabanlı araç şarj cihazıyla şarj edilemeyeceğini lütfen unutmayın.