iPhone Uygulamaları

0
iPhone Uygulamaları
iPhone ekranının altında bulunan Home  butona basıp iPhone uygulamalarının bulunduğu ekrana gidebilirsiniz.Uygulama ikonlarından herhangi birine basarak uygulamayı başlatabilirsiniz.
Ana ekranda bulunan uygulamaların açıklamaları şu şekildedir.

Telefon

iPhone’daki tüm telefon rehberinize buradan ulaşabilir, hızlı arama yapabilirsiniz. Favori seçenekleriniz ve son aramalara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Ayrıca iPhone’dan sesli arama yapma imkanınızda bulunmaktadır. Voicemail (sesli mesaj) seçeneği bu bölümde yer almaktadır.


Mail

iPhone, MobileMe, Microsoft Exchange ve diğer popüler mail sistemleri (Yahoo, Gmail, AOL) ile POP3 ve IMAP sistemleri çalışır. Mail içindeki PDF ve diğer eklentileri görebilirsiniz. Mail eklentisindeki fotoğraflar ve diğer grafikleri albümünüze kayıt edebilirsiniz.


Safari

Web sitelerine şebeke ağı üzerinden veya Wi-Fi ile bağlanıp görüntüleyebilirsiniz. iPhone ‘u yan çevirerek web sitelerini geniş ekranda görebilirsiniz. Ekrana çift tıklayarak web sitesini yakınlaştırabilir ve yine aynı şekilde uzaklaşabilirsiniz. Birden fazla web sitesi açabilir ve web sitelerini favorilerinize ekleyebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki Microsoft Internet Explorer  ya da Safari browser ‘larındaki favori web sitelerini iPhone ile eşleştirebilirsiniz. İstediğiniz sitenin kısa yolunu ana ekrana aktarabilirsiniz. Web sitelerinde gördüğünüz resimleri Photo Library bölümüne kayıt edebilirsiniz.


iPod

Postcast, sesli kitap ve müziklerinizi dinleyebilirsiniz. Kendi çalma listenizi oluşturabilirsiniz. Genius özelliği ile en çok dinlediğiniz müzikleri otomatik olarak kategorize eder.  Postcast ve videoları iPhone iPod bölümünden geniş ekranda izleyebilirsiniz.


Mesaj

SMS yazı mesajlarınızı bu iPhone Mesaj bölümünden alıp yollayabilirsiniz. Geçmişte yazdığınız mesajları görüntüleyebilirsiniz.
Fotoğraf ve video yollayabilirsiniz. MMS desteği de bulunmaktadır.( Bu özellikler sadece iPhone 3G S için mevcuttur)


Takvim

MobileMe, iCal, Microsoft Entourage, Microsoft Outlook, ya da Microsoft Exchange takvimlerini görüntüleyebilir ve içinde arama yapabilirsiniz. Bilgisayarınızla eşleştirebilirsiniz. Randevularınızı ve toplantılarınızı hatırlatma özelliği mevcuttur.


Fotoğraf

iPhone ile çektiğiniz fotoğraf ve videoları (sadece iPhone 3G S için) görüntüleyebilir ve bilgisayarınızla eşleştirebilirsiniz. iPhone’nun dik veya geniş ekranında görüntüleme özellği vardır. Fotoğraflara yakınlaşıp uzaklaşabilirsiniz. Slayt gösteri olarak bakabilirsiniz. Video ve fotografları MMS olarak yollayabilirsiniz. (sadece iPhone 3G S için). MobileMe galerizine ekleyebilirsiniz. Rehberinizdeki kişileri fotograf görüntüsü olarak görebilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz her hangi bir resmi duvar kağıdı olarak atayabilirsiniz.


Kamera

Fotoğraf çekebilir, video kayıtedebilir (sadece iPhone 3G S için) ve bunları iPhone içinde görüntüleyebilirsiniz. Bu kayıtları mail atabilir, MMS olarak yollayabilirsiniz (sadece iPhone 3G S için) ya da bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Arkadaşınızın fotoğrafını çekip, sizi aradığı zaman ekranda arkadaşınızın fotoğrafını gösterebilirsiniz.


YouTube

YouTube videolarını online olarak iPhone’da çalıştırabilirsiniz. Her hangi bir video için arama yapabilirsiniz. YouTube hesabınız ile oturum açabilirsiniz. iPhone ile çektiğiniz videoları YouTube’a yükleyebilirsiniz.


Borsa

iPhone ile borsa takibi yapabilirsiniz. Şirket haberlerini ve anlık oranları takip edebilirsiniz. iPhone ‘u yan çevirerek daha detaylı bilgiyi iPhone ekranına getirebilirsiniz.


Harita

Dünyanın herhangi bir yerindeki sokak haritası görebilir bu görüntüye uygu veya hibrit görüntüsü olarak seçip görebilirsiniz. Harita görüntülerine yaklaşarak daha detaylı bakabilirsiniz. Bulunduğunuz yeri harita üzeride yaklaşık olarak görebilirsiniz. Sadece iPhone 3G S ‘de bulunan pusula özelliği hangi yöne doğru durduğunuzu görebilirsiniz. Ana yollardaki trafik yoğunluğunu takip edebilirsiniz.


Hava Durumu

Anlık hava durumu raporu alabilirsiniz. Gelecek altı gün için tahmini hava durum raporunu gözlemleyebilirsiniz. Hava durumunu öğrenmek istediğiniz her hangi bir şehir için aynı özellik geçerlidir.


Ses Kaydı

iPhone ‘a ses kaydı yapabilir, tekrar tekrar dinleyebilir ve bu sesi bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Sadece iPhone 3G S ile kayıt ettiğiniz sesi mail ya da MMS yolu ile arkadaşınıza yollayabilirsiniz.


Notlar

Aklınıza gelen fikirleri, alış veriş listenizi ve hatırlatmaları buraya yazabilir bu notları mail atabilirsiniz. Notlarınızı mail, Microsoft Outlook veya Outlook Express ile eşleştirebilirsiniz.


Saat

Dünyanın herhangi bir yerindeki zaman dilimini kullanabilir ve favorilerinize ekleyebilirsiniz. Birden fazla alarm kurabilirsiz. Kronometre ve geri sayım özellikleride mevcuttur.


Hesap Makinesi

Toplama, çıkartma, bölme ve çarpma işlemleri yapabilirsiniz. iPhone ‘u yan çevirerek bilimsel hesap makinesini kullanabilirsiniz.


Ayarlar

Hesap oluşturarak iPhone ‘unuzun tüm ayarlarını tek bir yerden yapabilirsiniz. Müzik ses düzeyi, telefon çalma sesi, duvar kağıdı, ekran parlaklığı, ağ ayarları, telefon, mail, müzik ve video gibi bir çok ayarı buradan yapabilirsiniz. Otomatik güvenlik giriş zamanını belirlyebilir ve iPhone ‘u sıfırlayabilirsiniz.


iTunes

iTunes Store üzerinden müzik, video, tv show ve filmler için arama yapabilirsiniz. Tarama, satın alma, indirme gibi işlemler yapabilirsiniz. iPhone için itunes üzerinden film kiralayabilirsiniz. Tüm yenilikleri buradan takip edebilirsiniz.


App Store

App Store içinde Wi-Fi veya Hücresel veri ağını kullanarak arama yapıp istediğiniz uygulamayı satın alıp iPhone’a indirebilirsiniz. Yenilikleri okuyabilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Uygulamaları indip iPhone ana sayfasına yükleyebilirsiniz.


Pusula

iPhone 3G S için geçerli olan pusula uygulaması ile gittiğiniz yönü bulabilirsiniz. Anlık koordinatınızı alabilirsiniz. Gerçek kuzey ile magnetik kuzey arasında seçim yapabilirsiniz.

 


Rehber

MobileMe, Mac OS X Address Book, Yahoo Address Book, Google Contacs, Windows Address Book (Outlook Express), Microsoft Outlook ve Microsoft Exchange üzerinden rehber bilgilerinizi alıp iPhone ‘a aktarabilirsiniz. Arama, ekleme, değiştirme ve silme seçeneklerinin yanı sıra bilgisayarınızla eşleştirme seçenekleri de bulunmaktadır.


Nike + iPod

Nike + iPod (Nike + iPod uygulaması sadece iPhone 3G S için kullanılabilir).


Not: iPhone ana sayfasında bulunan bu uygulamaların kullanım özellikleri, iPhone’ nun bulunduğu ülke ve servis sağlayıcısına göre değişiklik gösterebilir.