iPhone Ya da iPad Kayboldu! Ne Yapabilirim?

Apple firması güvenlik açısından son derece üst düzey imkânlar sunarak iPhone, iPad ve iTouch kullanıcılarına eşsiz deneyimler sunuyor. Örneğin bir iPhone ya da iPad sahibisiniz ve cihazınızı bir yerde unuttunuz. Hatta daha kötü bir senaryo yazmak gerekirse cihazınızın çalındığını düşünüyorsunuz. Yapmanız gereken şey oldukça basit. Eğer Apple ürünü kullanıyorsanız telefonunuzun yerini kendiniz bulabiliyorsunuz.

iPhone-ya-da-iPad-kayboldu-ne-yapabilirim

Apple firmasının bu uygulamasının adı iCloud. iCloud uygulamasıyla Windows, Mac, Android ya da iOS tabanlı bir bilgisayar üzerinden bir web tarayıcısına girerek iCloud resmi sitesine bağlanıyorsunuz. iCloud hesabınızla giriş yaparak kayıtlı olan cihazlarınızı otomatik olarak görüyorsunuz.

Birden fazla Apple cihaza sahipseniz yerini öğrenmek istediğiniz cihazı seçiyorsunuz ve karşınıza telefonunuzla ilgili veriler geliyor. Bu veriler sinyal aldığı yerin harita konumu ve adresiyle de sınırlı değil. İsterseniz bu konumdayken telefonunuza bir mesaj gönderebilir ya da ses oynat özelliğiyle telefonda var olan bir müziği çalarak kişinin ya da kişilerin dikkatini çekebilirsiniz.

Eğer cihazınızın içinde önemli verilen varsa ve bu verilerin gizliliği başkasının görmemesini gerektirecek kadar yüksekse verilerinizi bu menü üzerinden uzaktan silebilirsiniz. Böylece çalınma durumlarında kişisel verileriniz üçüncü şahısların eline geçmez.

iCloud kullanıcılarının mesaj ve ses oynat özelliklerinin yanı sıra çözümü veri silmeyle de bulamayacağı zamanlarda düşünülerek istek doğrultusunda cihazın tamamen kilitlenmesi mümkün hale getirilmiş. Evet, telefonunuz çalındı fakat hırsızın yerini öğrendiğiniz halde alamıyorsunuz. O zaman telefonunuzu kilitleyerek karşı tarafında kullanmasını iCloud ile engellemek mümkün.

iPhone-iPad-kayboldu-ne-yapabilirim