iPhone’u hızlandırmanın 10 yolu

iPhone Nasıl Hızlandırılır?

iPhone, performans konusunda rakip tanımaz bir cihaz, bunu hepimiz biliyoruz. Ancak şu da bir gerçek, her teknolojik cihaz gibi iPhone’da zamanla yavaşlayabiliyor. Bu yavaşlamada kullanılan uygulamalardan güncellemelere kadar birçok etken var.

Bu yazımızda, iPhone cihazınızı nasıl hızlandırabileceğinizle ilgili 10 ipucu hazırladık. Umarız yardımcı olur.

  1. iPhone’u kapatıp açın

Çok klasik biliyoruz ama çoğu zaman işe yarar. Cihazınızı yeniden başlatarak birçok problemi ortadan kaldırarak hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik bu yöntem hızlı ve kolay. iPhone’u kapatıp açarak ne kaybedersiniz ki? Ama performansa katkı sağlamanız neredeyse garanti gibi. iPhone çok ağır çalışmaya başladıysa mutlaka bu yöntemi denemelisiniz.

  1. Saydamlığı ve hareketi azaltın

iPhone’daki görsel efektler bizim de çok hoşumuza gidiyor ama cihazın performansını ve pil ömrünü olumsuz etkiledikleri de bir gerçek. Saydamlığı ve hareketi azaltarak cihazınızın performansını arttırmanız mümkün.

Saydamlığı azaltmak için Ayarlar > Genel >Erişilebilirlik > Kontrastı artır > Saydamlığı azalt adımlarını takip edebilirsiniz.

Aynı menüde bulunan “renkleri koyulaştır” ve “beyaz noktaları azalt” seçeneklerini de aktif edebilirsiniz.

Hareketi azaltmak için ise Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketi azalt seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.

Erişilebilirlik Ayarları - Saydamlık ve Hareket

  1. Kullanmadığınız uygulamaları kaldırın

Kullanmadığınız uygulama ve oyunları iPhone’unuzdan kaldırın. Hatta nadiren kullandığınız uygulamaları da kaldırabilirsiniz. Bu uygulamalar arka planda çalışarak, güncelleme alarak cihazın performansını düşürür.

  1. Siri özelliklerini kapatın

Siri’yi çok sevdiğinizi biliyoruz, onun size çok yardımcı olduğunu da biliyoruz ama cihazınızı yavaşlattığı da bir gerçek. iOS 9 ile Siri otomatik öneriler yapabilmeye başladı, ancak bu da cihaz performansını olumsuz etkiliyor.

Siri özelliklerini kapatmak için Ayarlar > Genel > Spotlight Araması > Siri Önerileri adımlarını takip edebilirsiniz.

Siri Ayarları

  1. Otomatik güncellemeleri kapatın

Ayarlar >iTunes ve App Store> Güncellemeler adımlarını takip ederek otomatik güncellemeleri kapatmak, cihazınızın performansına olumlu etki yapacaktır.

iPhone, Apple ID ile kullandığınız tek cihaz ise güncellemeleri açık bırakmanız bir ölçüde kabul edilebilir. Ancak aynı Apple ID ile kullandığınız başka bir cihaz daha varsa, otomatik güncellemeleri kapatmalısınız. Aksi halde uygulamaların güncellemelerini istemediğiniz halde telefonunuza da alırsınız.

Otomatik güncellemeleri açık tutacaksanız en azından Ayarlar >iTunes ve App Store> Hücresel Veri’yi Kullan adımını pasife almanızı öneririz. Bu sayede mobil internet bağlantınızı çok kullanmaz ve sürpriz faturalar ödemek derdinden kurtulursunuz.

  1. iPhone ile yüklü gelen uygulamaları tercih edin

Evet, ilk anda kulağa hoş gelmeyebilir, birçok iPhone kullancısı bundan hoşlanmayacaktır ama Apple’ın uygulamalarının iPhone ile kusursuz bir uyum içerisinde çalıştığı da bir gerçek. e-posta, navigasyon, web tarayıcı gibi uygulamalarda cihazınızla gelenleri tercih edin. Unutmayın, onlardan daha iyi uygulamalar olabilir ama onlar kadar hızlı ve uyumlu çalışan uygulama zor bulunur.

  1. “Arka Planda Uygulama Yenile” özelliğini kapatın

Bunu Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile adımlarını takip ederek yapabilirsiniz. Bazı uygulamalar arka planda güncelleme, data eşitleme gibi işlemleri sürekli yaparlar. Bu da iPhone’u yavaşlatır ve pil ömrünü kısaltır. Bilinenin aksine home tuşuna iki kere basarak uygulamaları kapatmak da kesin çözüm değil.

Bu yüzden “Arka Planda Uygulama Yenile” özelliğini kapatmalı, bu uygulamaların güncelleme ve eşitleme işlemlerini dilediğiniz zaman manuel olarak yapmalısınız.

Arkaplanda Uygulama Yenile

  1. Eski dosyaları silin

Bir video dosyası, fotoğraflar, eski bir mesaj… Ne olursa olsun, artık kullanmadığınız eski dosyalarınızda cihazınızı yavaşlatır.

Ayarlar > Genel > Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı > Alanı Yönet adımlarını takip ederek ihtiyacınız olmayan dosyaları silebilir ve iPhone cihazınızın hızlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.

  1. Arama geçmişini temizleyin

Telefonunuzun Safari tarayıcısındaki gereksiz dosyalardan kurtulmak, telefonunuzu hızlandıracak adımlardan biri olabilir.

Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil adımlarını takip ederek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Daha önce sıklıkla kullandığınız sitelere erişmek için adresleri ve diğer verileri tekrar girmeniz gerekecek, bu doğru, ancak telefonunuzun hızında da hissedilir bir artış meydana gelecek.

Safari Arama Geçmişi Temizleme

  1. iPhone’u sıfırlayın

Bu işlem her zaman önerilmez ancak telefonunuzu hızlandıracak, eski günlerine döndürecek kesin bir çözüm olduğunu bilmelisiniz.

Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla adımlarından işlemi yapabilirsiniz. Şifrelerinizi, dosyalarınızı ve diğer ayarlarınızı kaybedeceğinizi bilmelisiniz.

Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil adımlarından cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce mutlaka yedek almanızı tavsiye ederiz.