Periscope Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya devi Twitter tarafından geliştirilen Periscope kişilere Twitter üzerinden canlı yayın yapma imkânı sağlamaya hazırlanıyor. Şuan için sadece iOS platformu üzerinde geçerli olan henüz Android alt yapısıyla çalışmayan uygulama test aşamasında. Basit olarak tüm Twitter kullanıcılarının kendi canlı yayınlarıyla bireysel düşüncelerini tüm dünyayla ya da belli bir kitleyle paylaşmasını hedef alıyor.

periscope-nedir

Periscope ile yapılan canlı yayınlar hiçbir gizlilik ayarı değiştirilmediğinde herkesin görebileceği şekilde yayınlanıyor. Yani tüm Twitter kullanıcıları sizin canlı yayınınızı izleyebilecek konumda oluyor. Ancak Periscope üzerinden yapacağınız canlı yayını sadece bir kişiye yapabileceğiniz gibi belli seçtiğiniz kişilere açık olarak ya da sadece takipçilerinize özel yapabilirsiniz.

 İstediğiniz kişileri yaptığınız yayına davet edebilir, yine başkalarının yaptıkları yayınlara davet edilebilirsiniz. Sözlü fikir beyanı olarak düşündüğümüz Twitter’a yeni bir soluk getirmesi beklenen tüm kullanıcılar tarafından merakla beklenen Periscope’un Android versiyonu merakla bekleniyor.

Periscope uygulamasını hemen Apple Store üzerinden indirerek twitter ile entegre edip canlı yayınlarınıza başlayabilirsiniz. iPhone ve iPad kullanıcılarının kullanabildiği uygulamanın önümüzdeki günlerde takriben model model Android güncellemesinin gelmesi bekleniyor. Ayrıca yapılan açıklamalara göre yine kişisel olarak seçeceğiniz ayarlar ile yaptığınız canlı yayınların kayıtlarını kalıcı olarak tutabilirsiniz. Yani 3 gün önce yaptığınız bir yayını 5 gün sonra bir arkadaşınız izleyebilir. Bu ayarın mevcut olması adeta Twitter’ın sadece yazımdan ziyade sesli bir fikir mecrası olma yolunda sürüklediği bir gerçek. Periscope tam anlamıyla tüm platformlarda yayınlandığında etkisini hep birlikte göreceğiz.

periscope-nasil-kullanilir