iPhone iPod

iPhone İstanbul

 iPhone iPod Nasıl Kullanılır?

iTunes arşivinizde topladığınız müzik parçalarını, videoları ve diğer içerikleri almak için, iPhone’u bilgisayarınızdaki iTunes ile eşzamanlayabilirsiniz. Müzik parçalarını ve diğer ortamları iTunes arşivinize ekleme hakkında bilgi için, iTunes’u açıp Help > iTunes Help komutunu seçin.

iPhone’a Müzik Parçalarını, Videoları ve Daha Fazlasını Alma

Müzik parçalarını, videoları ve podcast’leri iPhone’un üzerine almak için ya bilgisayarınızdaki iTunes’u arşivinizdeki içerikleri otomatik olarak eşzamanlamaya
ayarlayabilir ya da iPhone’un üzerine koyacağınız ortamları elle yönetebilirsiniz.

iTunes Arşivindeki İçeriklerle Eşzamanlama

iTunes arşivindeki içeriklerle eşzamanlayarak müzik parçalarını, videoları ve daha fazlasını iPhone üzerine alabilirsiniz. Ortamlarınızın tümünü eşzamanlayabilir veya belirli müzik parçalarını, videoları ve podcast’leri seçebilirsiniz.
iTunes’u, iPod içeriğini eşzamanlayacak şekilde ayarlama:

 1. iPhone’u bilgisayarınıza bağlayın.
 2. iTunes’un kenar çubuğunda iPhone’u seçin.
 3. Music, Podcasts ve Video sekmelerinde, iPhone’a aktarmak istediğiniz içerikleri seçin.
  Örneğin; iTunes’u, seçilen müzik listelerini ve en beğendiğiniz video podcast’in son üç bölümünü eşzamanlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
 4. Apply düğmesini tıklayın.
  iTunes’u, iPod içeriğini ve diğer bilgileri otomatik olarak eşzamanlamaya ayarlamak için, Summary sekmesini tıklayıp “Automatically sync when this iPhone is connected” seçeneğini seçin.
  Önemli: Ancak öğeyi iTunes’dan silerseniz, bir sonraki eşzamanlayışınızda iPhone’dan da silinir.

iTunes arşivinizde iPhone’a sığabileceğinden daha fazla müzik parçası varsa iTunes, özel bir liste yaratılıp bunun iPhone ile eşzamanlanmasını isteyip istemediğinizi sorar. Sonra iTunes, arşivinizdeki müzik parçalarını kullanarak bu listeyi rasgele doldurur. Listeye müzik parçaları ekleyip silebilir ve yeniden eşzamanlayabilirsiniz. Bir podcast’in veya sesli kitabın bir bölümünü dinliyorsanız, iTunes ile eşzamanladığınız içeriklere kaldığınız yer bilgisi de dahil edilir. Bölümü iPhone’da dinlemeye başladıysanız, bilgisayarınızdaki iTunes’da kaldığınız yerden sürdürebilirsiniz (veya tam tersi).

iPhone iPod İçeriklerini Elle Yönetme

Elle yönetme özelliği, iPhone’da olmasını istediğiniz müzik parçalarını, videoları ve podcast’leri seçmenizi sağlar.

iPhone’u içeriğini elle yönetecek şekilde ayarlama:

 1. iPhone’u bilgisayarınıza bağlayın.
 2. iTunes’un kenar çubuğunda iPhone’u seçin.
 3. Summary sekmesini tıklayıp “Manually manage music and videos” seçeneğini seçin.
 4. Apply düğmesini tıklayın.
  Öğeleri iPhone’a ekleme: iTunes arşivinizdeki bir müzik parçasını, videoyu, podcast’i veya listeyi iPhone’a (kenar çubuğundaki) sürükleyin. Aynı anda eklemek üzere birden fazla öğeyi seçmek için Mac’te Shift veya Komut ya da Windows’da Kontrol tuşuna basarak tıklayın. iTunes, içeriği hemen eşzamanlar. “Manually manage music and videos” seçeneğinin seçimini kaldırırsanız, iTunes’un içeriği bir sonraki eşzamanlayışında elle eklediğiniz içerikler iPhone’dan silinir.
  Öğeleri iPhone’dan silme: iPhone bilgisayarınıza bağlıyken, iTunes’un kenar çubuğunda iPhone simgesini seçin. İçeriğini görüntülemek için simgenin solundaki üçgeni tıklayın. Music veya Movies gibi bir içerik alanı seçin ve daha sonra silmek istediğiniz öğeleri seçip klavyedeki Sil tuşuna basın. Öğe iPhone’dan silindiğinde iTunes arşivinizden silinmez.

iTunes Store’dan İçerik Satın Alma ve İndirme
Müzik parçalarını, albümleri, TV şovlarını, filmleri, video klipleri ve sesli kitapları satın almak ve doğrudan iPhone’a indirmek için iPhone üzerindeki iTunes Store’u kullanabilirsiniz. Ses ve video podcast’leri indirebilir ve duraksız yayınlarını dinleyebilirsiniz.

Satın Alınan İçerikleri Başka Bir Bilgisayara Aktarma
Bir bilgisayardaki iTunes kullanılarak satın alınmış ve iPhone’da yer alan içerikleri başka bir yetkilendirilmiş bilgisayardaki iTunes arşivine aktarabilirsiniz. Bilgisayarın içeriği çalabilmesi/oynatabilmesi için, iTunes Store hesabınızla satın alınmış içerikleri çalmaya/oynatma yetkilendirilmiş olması gerekir. Bilgisayarı yetkilendirmek için, o bilgisayarda iTunes’u açıp Store > Authorize Computer komutunu seçin. Satın alınan içeriği aktarma: iPhone’u diğer bilgisayara bağlayın. iTunes, satın alınmış içeriği aktarmak isteyip istemediğinizi sorar.

Videoları iPhone İçin Uygun Biçime Dönüştürme
iTunes Store’dan satın alınanlar dışındaki videoları da (örneğin, Mac’teki iMovie’de yaratıp ya da Internet’ten indirip daha sonra iTunes’a eklediğiniz videolar gibi) iPhone’a ekleyebilirsiniz. iTunes’dan iPhone’a bir video eklemeye çalışıyor ve videonun iPhone’da oynatılamayacağını belirten bir ileti görüyorsanız videoyu dönüştürebilirsiniz. Videoyu iPhone ile çalışacak şekilde dönüştürme: iTunes arşivinizde videoyu seçip Advanced > “Create iPod or iPhone Version” komutunu seçin. Daha sonra, dönüştürülmüş videoyu iPhone’a ekleyin.

iPhone’da Müzik ve Diğer Sesler

Yüksek çözünürlüklü, çoklu dokunmatik ekran, iPhone’da müzik dinlemeyi müzikal olduğu kadar görsel bir deneyim haline de getirir. Listeleriniz arasında dolaşabilir ya da albüm kapaklarına göz atmak için Cover Flow’u kullanabilirsiniz.

Müzik Parçalarını Çalma
Koleksiyonunuzu tarama: Listeler, Sanatçılar veya Parçalar düğmesine dokunun. Albümler, Sesli Kitaplar, Derlemeler, Besteciler, Türler veya Podcast’ler öğelerini görmek için Fazlası düğmesine dokunun.
Bir müzik parçasını çalma: Müzik parçasına dokunun.
Sallayarak karıştırma: Karıştırmayı açıp parçaları hemen değiştirmek için iPhone’u sallayın. Başka bir parçaya geçmek istediğiniz zaman tekrar sallayın.
“Karıştırmak İçin Salla” özelliğini, Ayarlar > iPod bölümünde açıp kapatabilirsiniz. Bu seçenek saptanmış olarak açıktır.

Müzik Parçası Çalma Denetimleri
Bir müzik parçasını çalarken Şu An Çalınan ekranı gözükür.

Müzik parçasını duraklatmak için  simgesine dokunun veya iPhone mikrofonlu kulaklık setinin ortasındaki düğmeye basın.
Oynatmayı sürdürmek için  simgesine dokunun veya iPhone mikrofonlu kulaklık setinin ortasındaki düğmeye basın.
Ses yüksekliğini artırmak veya azaltmak için Ses yüksekliği sürgüsünü sürükleyin veya iPhone’un yanındaki düğmeleri kullanın. iPhone mikrofonlu kulaklık setinin ses yüksekliği düğmelerini de kullanabilirsiniz (yalnızca iPhone 3GS).
Bir müzik parçasını veya bir sesli kitaptaki ya da podcast’teki bir bölümü yeniden başlatmak için  simgesine dokunun

Bir sonraki müzik parçasına ya da bir sesli kitabın veya podcast’in bir sonraki bölümüne atlamak için   simgesine dokunun veya iPhone mikrofonlu kulaklık setinin ortasındaki düğmeye hızlı bir şekilde iki kez basın.
Bir önceki müzik parçasına ya da bir sesli kitabın veya podcast’in bir önceki bölümüne gitmek için   simgesine iki kez dokunun veya iPhone mikrofonlu kulaklık setinin ortasındaki düğmeye hızlı bir şekilde üç kez basın.
Geri ya da ileri sarmak için  veya   simgesine dokunun ve parmağınızı basılı tutun. Denetimi ne kadar uzun süre basılı tutarsanız, müzik parçası o kadar hızlı geri veya ileri sarılır.
iPod tarama listelerine geri dönmek için  simgesine dokunun. Ya da albüm kapağının üzerinde parmağınızı sağa doğru kaydırın.
Şu An Çalınan ekranına geri dönmek için  Şu An Çalınan düğmesine dokunun.
Bir müzik parçasının sözlerini görüntülemek için Müzik parçası çalınırken albüm kapağına dokunun. (Şarkı sözleri yalnızca, müzik parçasının iTunes’daki Info penceresini kullanarak onları müzik parçasına eklediyseniz gözükür.)

Müzik dinlerken ve başka bir uygulamayı kullanırken hatta iPhone kilitliyken bile, Ana Ekran düğmesini çift tıklayarak çalma denetimlerini istediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz.

Bir uygulamayı kullanırken çalma denetimleri kullandığınız uygulamanın üzerinde gözükür. Denetimleri kullandıktan sonra onları kapatabilir ya da Şu An Çalınan ekranına gitmek için Müzik düğmesine dokunabilirsiniz. iPhone kilitliyse denetimler ekranda gözükür, işiniz bittikten sonra da kendiliğinden kaybolur.

Ek Müzik Parçası Denetimleri
Şu An Çalınan ekranında albüm kapağına dokunun.
Yineleme, Genius ve karıştırma denetimleri, ilerleme çubuğu ile birlikte gözükür. Geçen süreyi, kalan süreyi ve müzik parçasının numarasını görebilirsiniz. Şarkı sözlerini iTunes’u kullanarak parçaya eklediyseniz onlar da gözükür.
İlerleme çubuğu, zaman ekseninde herhangi bir noktaya atlamanızı sağlar. Oynatma kafasını ilerleme çubuğu boyunca sürüklerken parmağınızı aşağı kaydırarak sarma hızını, yüksek hızda sarma ile hassas sarma arasında bir hıza ayarlayabilirsiniz.

iPhone’u müzik parçalarını yinelemeye ayarlamak için 
 simgesine dokunun. iPhone’u yalnızca o an çalınan müzik parçasını yinelemeye ayarlamak için  simgesine yeniden dokunun.

 = iPhone, o an çalınan albümdeki veya listedeki tüm müzik parçalarını yinelemeye ayarlıdır.
 = iPhone, o an çalınan müzik parçasını sürekli yinelemeye ayarlıdır.
 = iPhone, müzik parçalarını yinelemeye ayarlı değildir.

Müzik parçasındaki herhangi bir noktaya atlamak için
Oynatma kafasını ilerleme çubuğu boyunca sürükleyin. Sarma hızını ayarlamak için parmağınızı aşağı kaydırın. Parmağınızı ne kadar aşağı kaydırırsanız, sarma hızı da o kadar yavaşlar.

Genius listesi oluşturmak için
 simgesine dokunun. Genius listesi gözükür.

iPhone’u müzik parçalarını karıştırmaya ayarlamak için
 simgesine dokunun. iPhone’u müzik parçalarını sırayla çalacak şekilde ayarlamak için  simgesine yeniden dokunun.
 = iPhone, müzik parçalarını karıştırmaya ayarlıdır.
 = iPhone, müzik parçalarını sırayla çalmaya ayarlıdır.
Herhangi bir listedeki, albümdeki ya da başka bir müzik parçaları listesindeki izleri karıştırmak için Listenin en üstündeki Karıştır simgesine dokunun. Örneğin, iPhone’daki tüm müzik parçalarını karıştırmak için Parçalar > Karıştır öğelerini seçin. iPhone karıştırmaya ayarlı olsa da olmasa da, müzik parçaları listesinin en üstündeki Karıştır simgesine dokunursanız, iPhone o listedeki parçaları rasgele sırada çalar.

iPhone’da Podcast ve Sesli Kitap Denetimleri
Şu An Çalınan ekranında kapağa dokunun.
E-postala, 30 saniye geri sar ve oynatma hızı denetimleri, ilerleme çubuğu ile birlikte gözükür. Geçen süreyi, kalan süreyi ve bölüm numarasını görebilirsiniz.
İlerleme çubuğu, zaman ekseninde herhangi bir noktaya atlamanızı sağlar. Oynatma kafasını ilerleme çubuğu boyunca sürüklerken parmağınızı aşağı kaydırarak sarma hızını, yüksek hızda sarma ile hassas sarma arasında bir hıza ayarlayabilirsiniz.

Podcast’in bağlantısını e-postayla göndermek için   simgesine dokunun.
Herhangi bir noktaya atlamak için Oynatma kafasını ilerleme çubuğu boyunca sürükleyin. Sarma hızını ayarlamak için parmağınızı aşağı kaydırın. Parmağınızı ne kadar aşağı kaydırırsanız, sarma hızı da o kadar yavaşlar.
Son 30 saniyeyi yeniden çalmak için  simgesine dokunun.
Çalma hızını ayarlamak için  simgesine dokunun. Hızı değiştirmek için yeniden dokunun.
 = İki kat hızda çalar.
 = Yarım hızda çalar.
 = Normal hızda çalar.

Sesle Denetim’i iPhone iPod ile Kullanma

iPhone üzerinde müzik dinlemeyi denetlemek için Sesle Denetim’i kullanabilirsiniz (yalnızca iPhone 3GS).
Not: Sesle Denetim bazı dillerde kullanılamayabilir. Sesle Denetim’i kullanma: Sesle Denetim ekranı gözükünceye ve bir bip sesi duyuncaya dek Ana Ekran düğmesine basıp parmağınızı basılı tutun. Daha sonra parçaları çalmak için aşağıda açıklanan komutları kullanın. Sesle Denetim’i açmak için iPhone mikrofonlu kulaklık setinin ortasındaki düğmeyi de basılı tutabilirsiniz.
Müzik dinlemeyi denetlemek için İngilizce “play” veya “play music” ifadelerini söyleyin. Duraklatmak için, İngilizce “pause” veya “pause music” ifadelerini söyleyin. İngilizce “next song” veya “previous song” gibi ifadeler de söyleyebilirsiniz.
Bir albümü, sanatçıyı veya listeyi çalmak için İngilizce “play” ifadesini ve daha sonra “album”, “artist” veya “playlist” ifadesini söyleyip albüm, sanatçı veya liste adını söyleyin.
O anki listeyi karıştırmak için İngilizce “shuffle” ifadesini söyleyin.
O anda çalan parça hakkında daha fazla bilgi edinmek için İngilizce “what’s playing”, “what song is this”, “who sings this song” veya “who is this song by” ifadelerini söyleyin.
Benzer parçaları çalmak amacıyla Genius’u kullanmak için İngilizce “Genius”, “play more like this” veya “play more songs like this” ifadelerini söyleyin.
Sesle Denetim’den vazgeçmek için İngilizce “cancel” ifadesini söyleyin.

Cover Flow’da Albüm Kapaklarını Tarama
Müzik parçalarını tararken, iTunes içeriğinizi Cover Flow’da görmek ve müzik parçalarınızı albüm kapağına göre taramak için iPhone’u yana döndürebilirsiniz.

Albüm kapaklarını taramak için Sürükleyin ya da sola veya sağa doğru hafifçe itin.
Bir albümdeki müzik parçalarını görmek için Albüm kapağına ya da  simgesine dokunun.

Herhangi bir müzik parçasını çalmak için Müzik parçasına dokunun. Müzik parçaları boyunca kaydırmak için yukarıya veya aşağıya doğru sürükleyin.
Kapağa geri dönmek için Başlık çubuğuna dokunun. Ya da  simgesine yeniden dokunun.
O an duraklatılmış olan müzik parçasını çalmak veya çalınıyorsa duraklatmak için  veya  simgesine dokunun. iPhone mikrofonlu kulaklık setinin ortasındaki düğmeye de basabilirsiniz.

Bir Albümdeki Tüm Müzik Parçalarını Görüntüleme
O anki müzik parçasını içeren albümdeki tüm müzik parçalarını görme: Şu An Çalınan ekranında simgesine dokunun. Bir müzik parçasını çalmak için ona
dokunun. Şu An Çalınan ekranına geri dönmek için albüm kapağının küçük resmine dokunun

Müzik parçaları listesi görüntüsünde müzik parçalarına beğeni düzeyi atayabilirsiniz. iTunes’da, örneğin en yüksek beğeni düzeyine sahip müzik parçalarını göstermek üzere dinamik olarak güncellenen akıllı listeler yaratabilirsiniz.
Müzik parçasına beğeni düzeyi atama: Müzik parçasına sıfırla beş arasında yıldız vermek için parmağınızı beğeni düzeyi çubuğu boyunca sürükleyin.

iPhone iPod içinde Müziklerde Arama Yapma

Müzik parçalarının, podcast’lerin ve iPhone ile eşzamanladığınız diğer içeriklerin başlıklarında, sanatçılarında, albümlerinde ve bestecilerinde arama yapabilirsiniz.

Müzik parçalarında arama yapma: Parça listesinin, sanatçı listesinin, müzik listenizin veya iPod içeriklerinizin başka bir görüntüsünün en üstünde bulunan arama alanına metni girin. (Listenin en başına hızlı bir şekilde kaydırmak ve arama alanını göstermek
için, durum çubuğuna dokunun.)
Siz yazarken, arama sonuçları otomatik olarak gözükür. Klavyeyi kapatmak ve daha fazla sonuç görmek için Ara’ya dokunun.
Müzik parçalarında arama yapmak için Spotlight’ı da kullanabilirsiniz. iPhone’da Genius’u Kullanma Genius, arşivinizdeki müzik parçalarının birbiriyle uyumlu olanlarından oluşan bir listeyi otomatik olarak yaratır. Bu, sizin için doğru miksi yapacak kadar müzik zevkinizi bilen, yerleşik bir DJ’e sahip olmak gibidir. iPhone’da Genius’u kullanmak için, önce iTunes’da Genius’u ayarlamanız, daha sonra da iPhone’u iTunes’la eşzamanlamanız gerekir. Genius ücretsiz bir servistir ama iTunes Store hesabı gerektirir. iTunes’da Genius listeleri yaratabilir ve onları iPhone’la eşzamanlayabilirsiniz. Genius listelerini doğrudan iPhone üzerinde de oluşturabilirsiniz.

iPhone’da Genius listesi oluşturma:

 1. Listeler düğmesine ve Genius düğmesine dokunun.
 2. Listede bir müzik parçasına dokunun. Genius, bu müzik parçasına göre diğer müzik
  parçalarından bir liste yaratır.

  Çalmakta olduğunuz müzik parçasına göre de Genius listesi oluşturabilirsiniz. Şu An Çalınan ekranında, diğer denetimleri görüntülemek amacıyla albüm kapağına dokunun ve daha sonra simgesine dokunun.
  Genius listesini kaydetme: Listede Kaydet düğmesine dokunun. Liste, seçtiğiniz müzik parçasının adıyla Listeler içine kaydedilir. İstediğiniz kadar çok Genius listesi oluşturabilirsiniz. iPhone’da yaratılmış bir Genius listesini kaydederseniz, bir sonraki bağlayışınızda eşzamanlanarak iTunes’a aktarılır.
  Genius listesini yenileme: Listede Yenile düğmesine dokunun.

Listeyi yenilediğinizde, yine seçtiğiniz müzik parçasına göre ama farklı müzik parçalarından oluşan bir liste yaratılır. İster iTunes’da yaratılıp iPhone’la eşzamanlanmış olsun, isterse doğrudan iPhone üzerinde yaratılmış olsun, istediğiniz Genius listesini yenileyebilirsiniz.
Genius listesini yeni bir müzik parçasına göre oluşturma: Listede Yeni düğmesine dokunun ve daha sonra yeni bir müzik parçası seçin.
Kaydedilmiş bir Genius listesini silme: Doğrudan iPhone’a kaydettiğiniz listede Düzenle düğmesine dokunup Listeyi Sil düğmesine dokunun. Genius listesi bir kez eşzamanlanarak iTunes’a aktarıldıktan sonra, onu doğrudan iPhone’dan silemezsiniz. Liste adını düzenlemek, eşzamanlanmasını durdurmak veya listeyi silmek için iTunes’u kullanabilirsiniz.

On-The-Go Listeleri Oluşturma

Bir on-the-go listesi oluşturma:

 1. Listeler’e dokunup On-The-Go düğmesine dokunun.
 2. Ekranın altındaki simgeleri kullanarak müzik parçalarını tarayın. Listeye eklemek istediğiniz herhangi bir müzik parçasına veya videoya dokunun. Herhangi bir parça listesindeki müzik parçalarının tümünü eklemek için, en üstteki Tüm Parçaları Ekle düğmesine dokunun.
 3. İşiniz bittiğinde Bitti düğmesine dokunun.

Bir on-the-go listesi oluşturup sonra iPhone’u bilgisayarınızla eşzamanladığınızda liste hem iPhone’a hem de iTunes arşivinize kaydedilir; sonra da iPhone’dan silinir. İlk liste “On-The-Go 1”, ikincisi “On-The-Go 2” ve benzeri şekilde kaydedilir. Listeyi iPhone’a geri almak için iTunes’un kenar çubuğunda iPhone’u seçip Music sekmesini tıklayın ve listeyi eşzamanlanmaya ayarlayın. Bir on-the-go listesini düzenleme: Listeler düğmesine dokunun, On-The-Go
düğmesine dokunun, Düzenle düğmesine dokunun ve sonra şunlardan birini yapın:

 • Bir müzik parçasını listede daha yukarıya veya aşağıya taşımak için, müzik parçasının yanındaki  simgesini sürükleyin.
 • Bir müzik parçasını listeden silmek için, müzik parçasının yanındaki  simgesine dokunup Sil düğmesine dokunun. Bir müzik parçasını on-the-go listesinden sildiğinizde, o parça iPhone’dan silinmez.
 • Listenin tümünü boşaltmak için, Listeyi Boşalt düğmesine dokunun.
 • Daha fazla müzik parçası eklemek için,  simgesine dokunun.

iPhone Videolar

iPhone ile filmler, video klipler ve video podcast’ler gibi video içeriklerini görüntüleyebilirsiniz. Bir video bölümler içeriyorsa, sonraki veya önceki bölüme atlayabilir ya da bir listenin açılmasını sağlayıp seçtiğiniz herhangi bir bölümden oynatmaya başlayabilirsiniz. Bir video farklı dil özellikleri sunuyorsa, seslendirme dilini seçebilir ya da altyazıları görüntüleyebilirsiniz.

iPhone Videoları Oynatma
Video oynatma: Videolar düğmesine dokunun sonra da videoya dokunun.
Oynatma denetimlerini görüntüleme: Denetimleri göstermek için ekrana dokunun. Denetimleri gizlemek için yeniden dokunun.
Video Oynatma Denetimleri Videolar, ekrandan en iyi şekilde yararlanmak için geniş ekran olarak oynatılır. İlerleme çubuğu, zaman ekseninde herhangi bir noktaya atlamanızı sağlar. Oynatma kafasını ilerleme çubuğu boyunca sürüklerken parmağınızı aşağı kaydırarak sarma hızını ayarlayabilirsiniz.

Videoyu duraklatmak için  simgesine dokunun veya iPhone mikrofonlu kulaklık setinin ortasındaki düğmeye basın.
Oynatmayı sürdürmek için  simgesine dokunun veya iPhone mikrofonlu kulaklık setinin ortasındaki düğmeye basın.
Ses yüksekliğini artırmak veya azaltmak için Ses yüksekliği sürgüsünü sürükleyin. iPhone mikrofonlu kulaklık setinin ses yüksekliği düğmelerini de kullanabilirsiniz (yalnızca iPhone 3GS).
Videoyu baştan başlatmak için İlerleme çubuğundaki oynatma kafasını tamamen sola sürükleyin ya da video herhangi bir bölüm içermiyorsa  simgesine dokunun.

Sonraki bölüme atlamak için (varsa)  simgesine dokunun veya iPhone mikrofonlu kulaklık setinin ortasındaki düğmeye hızlı bir şekilde iki kez basın.
Önceki bölüme gitmek için (varsa)  simgesine dokunun veya iPhone mikrofonlu kulaklık setinin ortasındaki düğmeye hızlı bir şekilde üç kez basın.
Belirli bir bölümden oynatmaya başlamak için (varsa)  simgesine dokunun ve sonra listeden bölümü seçin.
Geri ya da ileri sarmak için  veya  simgesine dokunun ve parmağınızı basılı tutun.
Videonun herhangi bir noktasına atlamak için Oynatma kafasını ilerleme çubuğu boyunca sürükleyin. Sarma hızını ayarlamak için parmağınızı aşağı kaydırın. Parmağınızı ne kadar aşağı kaydırırsanız, sarma hızı da o kadar yavaşlar.
Video bitmeden önce izlemeyi durdurmak için Bitti düğmesine dokunun. Ya da Ana Ekran düğmesine basın.
Videoyu ekranı dolduracak ya da ekrana sığacak şekilde ölçeklemek için Videonun ekranı doldurması için   simgesine dokunun. Videonun ekrana sığması için  simgesine dokunun. Videoya çift dokunarak da ekrana sığma ve ekranı doldurma seçenekleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Videoyu ekranı dolduracak şekilde ölçeklediğinizde, videonun yanları veya en üst kısmı görüntüden kırpılabilir. Videoyu ekrana sığacak şekilde ölçeklediğinizde, videonun üzerinde, altında veya yanlarda siyah çubuklar görebilirsiniz.
Alternatif seslendirme dilini seçmek için (varsa)   simgesine dokunun ve sonra da Ses listesinden bir dil seçin.
Altyazıları göstermek ya da gizlemek için (varsa)  simgesine dokunup Altyazılar listesindeki bir dili ya da Kapalı seçeneğini seçin.

Videolarda Arama Yapma
iPhone ile eşzamanladığınız filmlerin, TV şovlarının ve video podcast’lerin başlıklarında arama yapabilirsiniz.

Videolarda arama yapma: Video listesinin en üstündeki arama alanına metni girin. Siz yazarken, arama sonuçları otomatik olarak gözükür. Klavyeyi kapatmak ve daha fazla sonuç görmek için Ara’ya dokunun.

iPhone’da Kiralanmış Filmleri İzleme
iTunes Store’dan standart çözünürlüklü (480p) filmleri kiralayabilir ve onları iPhone’da izleyebilirsiniz. Kiralanmış filmleri doğrudan iPhone’a indirebilir veya
onları bilgisayarınızdaki iTunes’dan iPhone’a aktarabilirsiniz. Kiralanmış filmleri iPhone’dan tekrar iTunes’a da aktarabilirsiniz. (Kiralanmış filmler bazı bölgelerde
kullanılamayabilir.) İzlemeye başlayabilmeniz için filmin tamamen indirilmiş olması gerekir. İndirmeyi duraklatıp daha sonra sürdürebilirsiniz. Kiralanmış filmlerin süresi belirli gün sonra dolar ve bir filmi izlemeye başladıktan sonra onu bitirmek için sınırlı bir süreniz vardır.
Kalan süre, film başlığının yanında görünür. Süreleri dolan filmler otomatik olarak silinir. Bir filmi kiralamadan önce iTunes Store’da sona erme süresini denetleyin.
Kiralanmış filmleri iPhone’a aktarma: iPhone’u bilgisayarınıza bağlayın. Sonra iTunes’un kenar çubuğunda iPhone’u seçip Video sekmesini tıklayın ve aktarmak istediğiniz kiralanmış filmleri seçin. Bilgisayarınız Internet’e bağlı olmalıdır.
Kiralanmış bir filmi görüntüleme: iPhone’da, iPod > Videolar öğelerini seçip bir film seçin.

iPhone’da Videoları Televizyonda İzleme
iPhone’u TV’nize bağlayabilir ve videolarınızı daha geniş bir ekranda izleyebilirsiniz. Apple Component AV kablosunu, Apple Composite AV kablosunu ya da iPhone uyumlu başka bir onaylı kabloyu kullanın. Ayrıca bu kabloları, iPhone’u TV’nize bağlamak için Apple Universal Dock ile birlikte de kullanabilirsiniz. (Apple Universal Dock, belirli bir uzaklıktan oynatmayı denetlemenize olanak sağlayan bir uzaktan kumanda içerir.) Apple kabloları ve dock’ları, birçok ülkede ayrı satın alınabilir. www.apple.com/ipodstore adresine gidin.

Videoları iPhone’dan Silme
Yer kazanmak için videoları iPhone’dan silebilirsiniz.
Bir videoyu iPhone’dan silme: Videolar listesinde, video üzerinde parmağınızı sola veya sağa doğru kaydırıp sonra da Sil düğmesine dokunun.
iPhone’dan bir videoyu sildiğinizde, video (kiralanmış filmler hariç) iTunes arşivinizden silinmez ve siz daha sonra videoyu yeniden eşzamanlayarak iPhone’a aktarabilirsiniz. Videoyu yeniden iPhone’la eşzamanlamak istemiyorsanız iTunes’u, videoları eşzamanlamayacak şekilde ayarlayın. Önemli: Kiralanmış bir filmi iPhone’dan silerseniz film kalıcı olarak silinir ve yeniden bilgisayara aktarılamaz.

iPhone’da Uyku için Sayacı Ayarlama

iPhone’u, belirli bir sürenin sonunda müzik çalmayı ya da video oynatmayı durduracak şekilde ayarlayabilirsiniz. Uyku için sayacı ayarlama: Ana Ekran’dan başlayarak Saat > Sayaç öğelerini seçin ve sonra saat ve dakika sayılarını ayarlamak için yukarıya veya aşağıya doğru hafifçe itin. Sayaç Bitince düğmesine dokunup iPod’u Uyut öğesini seçin, Ayarla düğmesine dokunun ve sonra sayacı başlatmak için Başlat düğmesine dokunun. Geri sayım bittiğinde, iPhone müzik çalmayı ya da video oynatmayı durdurur, açık uygulamaları kapatır ve sonra kendini kilitler.

Tarama Düğmelerini Değiştirme
Ekranın altındaki Listeler, Sanatçılar, Parçalar veya Videolar düğmelerini daha sık kullandığınız düğmelerle değiştirebilirsiniz. Örneğin, çok sık podcast dinliyor
ama çok fazla video izlemiyorsanız, Videolar düğmesini Podcast’ler düğmesiyle değiştirebilirsiniz. Tarama düğmelerini değiştirme: Fazlası düğmesine ve Düzenle düğmesine dokunun ve sonra bir düğmeyi ekranın alt bölümüne, değiştirmek istediğiniz düğmenin üzerine sürükleyin.

Ekranın altındaki düğmeleri yeniden düzenlemek için sağa veya sola sürükleyebilirsiniz. Bitirdiğinizde Bitti düğmesine dokunun. Herhangi bir anda değiştirdiğiniz düğmelere erişmek için Fazlası düğmesine dokunabilirsiniz.


Last Updated on Monday, 07 September 2009 19:27