Apple Maps Web Versiyonu İçin Adımlar Atılıyor

Apple geçtiğimiz günlerde verdiği bir ilanla dikkatleri üzerine çekti. Benedict Evans tarafından fark edilen ilanda Apple yeni bir tam zamanlı personel arıyordu. İlan detaylarında ise ne için olduğu açık açık yer alıyor. ‘Haritaların web üzerinde sorunsuz çalışmasını yapmak için’ ibaresi Apple Maps’in tüm platformlarca web tabanlı olarak kullanılması konusunda düğmeye basıldığının göstergesi.

Apple-Maps-Web-Geliyor
Apple Maps yani Apple harita servisi şuanda OS X ve iOS işletim sistemlerinde hizmet veriyor. iPhone, iPad, iPod Touch, iWatch ve Mac bilgisayarlar aracılığıyla kullanabileceğiniz servisi Apple yaymak istiyor. HTML ve CSS bilgisi üst düzey olan yazılım mühendisleriyle tüm platformlarda hizmet vermek isteyen teknoloji devi bir süredir bu konuda tartışılıyordu. Gizemli bir takım araçlarla harita servisini geliştirmek için keşifler yapan şirket en sonunda amacını belli etti. Şuanda maps.apple.com adında hizmet veren harita servisi Windows, Linux ya da Android sistemlerle girildiğinde iOS 8 tanıtımının olduğu sayfaya yönlendiriyor.

Geniş bir kitleye harita anlamında hizmet vererek çitasını yükseltme hedefinde olan Apple bunu başaracak gibi gözüküyor. Web tabanlı Apple Maps tüm platformlarda ne zaman aktif olur hiçbir açıklama yok. Ancak WWDC fuarında 8 Haziran günü belki bu konuyla ilgili bir açıklama gelebilir. Şuanda insanların genel anlamda iOS 9’u beklemeleri bu konuyu göz ardı etse de Apple tarafından yakın zamanda bir atak geleceğine eminiz.

Apple-Maps-Web