Apple Music Neden Türkiye’de Hala Aktif Değil

 

Apple, geçtiğimiz ayın sonunda bir güncelleme yayınladı. Bununla beraber iOS 8.4 sürümü hayata geçirilirken aynı zamanda Apple Music servisi kullanılmaya başlandı. Ancak bu noktada büyük bir şok yaşandı ve Türkiye üzerinden servise bağlantı kurulamadı. Aradan geçen bir haftayı aşan süreç içinde ne bir açıklama yapıldı ne de bir atılım. Hala daha Apple Music servisine girip bir hesap oluşturmaya çalıştığımızda başarısız oluyoruz.

Apple-Music-Turkiyede-neden-aktif-degil

Peki birçok ülkede hizmet vermeye başlayan Apple Music Türkiye’de neden hizmet veremiyor. Bunun aslında Apple ile bir ilgisi yok. Tamamen ülkemiz şartlarından kaynaklanan problemler söz konusu. MSG yani açılımıyla Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği tarafından bir açıklama yapılarak konuya açıklık getirildi. Apple, devreye soktuğu Apple Music servisiyle telif haklarını ödediği müzisyenler ve şirketler ile çalışıyor. Dolayısıyla genel bir telif yasasına bağlı bir uygulama. Fakat ABD başta olmak üzere diğer ülkelerde yer alan telif haklarıyla ülkemizde yer alan telif hakları kanunları net olarak uyuşmuyor. Bu noktada Apple Music servisinin yayına girmesi için bir anlaşmaya varılması gerekiyor.

Yapılan açıklamalar yeni bir anlaşma için yetkililerin karşılıklı olarak masaya oturacağı yönünde. Önümüzdeki hafta yani Temmuz ortasında Apple ve MSG yetkilileri bir görüşme yapacak. MSG tarafından yapılan açıklamada yararlı bir uygulama olduğunu ve ülkemizde hizmete gireceğinin altını çizdi. Dolayısıyla anlaşmadan sonra Apple Music servisinin Türkiye’de hizmete girmesi ve sorunsuz olarak kullanılması bekleniyor.

Apple-Muzik-Turkiye