Apple, Oled Esnek Ekranlı iPhone Üretecek Mi?

Yıllardır var olan bir varsayıma göre Apple bir sonraki modelinde iPhone için esnek ve kavisli bir OLED ekran kullanacak. Ancak bu iddiaların tamamı her sene çürüyerek asılsız iddialar kısmında rafa kalkıyor. Çünkü iPhone modellerine için düşünülen ekran alternatiflerinde henüz OLED söz konusu değil.

Apple-iPhone-esnek-oled-ekran

Geçtiğimiz günlerde ise Business Korea isimli platform bomba gibi bir gelişmeyi kamuoyuna sundu. Apple tarafından OLED ekran çalışmalarının başladığını, doğru kaynaklardan bu bilginin alındığını fakat kaynağı açıklamayacaklarını bildirdi. Güvenilir bir mecra olan bu platform bu iddiada bazı salt detaylara yer verdi. Örneğin Apple için oluşturulan gelecek planına göre 2018 yılına kadar OLED ekran kullanılması düşünülmüyor. Bunun birincil sebebi OLED ekranlar için tedarik sıkıntısının yaşanıyor olması. Günümüzde Apple için en ciddi rakipler olan Samsung ve LG modellerinde kullandığı kavisli esnek OLED ekranları şuanda sıkıntıyla tedarik ediyor. Bu sorunları yaşamamak için Apple işleri sıkı tutarak üretim nezninde çalışmalar yürütüyor.

OLED ekranlı bir iPhone modelinin ne zaman çıkacağına dair net bir bilgi yok ancak en az 2-3 yıl daha piyasada olmayacağı kesin gibi gözüküyor. Bu noktada iPhone ekran boyutlarının büyümesi ile piyasaya kattığı hareketi OLED ile katabileceği konuşuluyor. Biraz stratejik bir hamle gözüyle bakılan ekran modellemesi için daha önce yeni nesil iPad söz konusu olmuştu. Ancak şuanda üretime başlanan bir esnek ekran yok.

iPhone-esnek-ekran