Apple Tarafından Geliştirilen Force Touch ve Force Click Nedir?

Apple, Mac bilgisayarlar için ürettiği Trackpad aslında klasik bir laptop parçası olan Mouse pad ile aynı işlemi görüyor. Ancak arada Apple teknolojisi ve farkını es geçmemek gerekiyor. Özellikle son yıllarda Force Touch teknolojisi gerçekten takdir edilesi boyutta başarılı. Türkçe karşılığı Güçlü dokunuş ya da Güçlü tıklama olarak hayatımıza girdi.

Force-touch-nedir

Force Touch teknolojisiyle klasik bir tık sesi duymuyorsunuz. Trackpad sizin yaptığınız basıncı anlıyor ve buna göre yapmak istediğiniz işlevi belirtiyor. Ne kadar sert basarsanız ona göre bir işlem modülü görebiliyorsunuz. Buna örnek olarak şunları sıralayabiliriz.

  1. Safari internet tarayıcısını kullanarak internette geziniyorsunuz. Bir kelime gördünüz ve anlamını bilmiyorsunuz. Kopyalamanıza, tarayıcı üzerinden tekrar aramanıza gerek yok. Kelimenin üzerine güçlü tıklama yapın ve sözlük anlamı karşınıza gelsin.
  2. QuickTime üzerinden video izlerken hafif bir dokunuşla biraz ileriye sarabilirsiniz. Dokunma şiddetiniz videonun ne kadar ileriye sarılacağını değiştiriyor.
  3. Bir mail ya da mesaj aldınız. Hemen üzerine sert bir dokunuş yaparak kişiyi kaydedebilirsiniz.
  4. Bir şey araştırırken bir linkin işinize yarayıp yaramadığını küçük bir pencerede ön izleme yaparak görmek. Kulağa gerçekten muazzam geliyor değil mi? Safari kullanarak link üzerine basınç uyguladığınızda bu mümkün oluyor.
  5. Bir grafiker gibi çizim yapabileceğiniz güçlü tıklama özelliği sayesinde tasarımlarınızı rahatlıkla ortaya çıkarabilirsiniz. Çünkü ne kadar kuvvetli basarsanız o kadar kalın çizgiler çıkacağı için saydam, üç boyutlu ve farklı tasarımlar yapabilmeniz mümkün.

force-click-nedir