Apple Yüz Tanıma Kilidi Patentini Aldı

Apple, kullanıcı güvenliğini iyice artırmak için parmak izinden sonra yüz tanıma kilidi patentini de aldı. Peki, yüz tanıma kilidi nedir?

apple-yuz-tanima-kilidi-nedir

Apple, her yeni modeline farklı bir özellik getirmeye çalışıyor. iPhone 5S modeline Touch ID (Parmak İzi Okuyucu) getirerek fark yaratıp güvenliği artırmayı çabalamıştı. Bu yenilikteki en büyük neden, şifre girmekten sıkılan, basit şifrelerin tahmin edilebilmesiydi. Parmak izi okuyucusu ile bu sorunu büyük ölçüde aşmışlardı.

Apple olaya bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi farklı bir boyut getirmek için kolları sıvadı. Artık iPhone sizin yüzünüzü tanıyacak. 8.994.449 numaralı yüz tanıma patenti ile kalitesini ortaya koyacak.

Çalışma mantığı ise Touch ID ile aynı olacak. O uygulamada öncelikle parmağınızı defalarca okutuyorsunuz, sistem bunları tespit ediyor, sonrasında hafızasına kaydediyor. Hatta bu işlemi birçok defa yapıyor ki, olası farklılıklarda hata payı azalıyor. Yani, parmağınızı bazen sağa, sola, öne, arkaya kaydırabilirsiniz, sistem bu kombinasyonların hepsini kayıt ederek açılmama sorununun önüne geçiyor.

Yüz tanıma patenti de aynı sistemde olacak, sistem yüz hatlarınızı defalarca tarayacak, sisteme kayıt edecek. İphone’un sensörü yüzünüzü taradıktan sonra ekranı açıp telefonunuzun açılmasını sağlayacak.

iPhone, patenti aldı ama hangi modelinde uygulamaya koyar tam olarak belli değil. Hemen bir sonraki modelinde gelir diye ben de heyecanlandım ama sanırım birkaç sene sonra gelir.

 apple-yuz-tanima-patenti