Çinli K33n Ve Ekibi iOS 9 İçin JailBreak Yayınlayacak

Apple için oldukça büyük bir hayal kırıklığı JailBreak. Bu sistemle iOS cihazlarda kullanılamayan bazı uygulamalar ve widgetlar kullanılabiliyor. Apple tarafından kesinlikle önerilmeyen hatta kullanılmaması için sürekli önlemler alınan bir 3.parti uygulama. Bu uygulamayı geliştiren ise sayısız ünlü isim var. Bunların en ünlüleri dünya çapında nam salmış hackerlar diyebiliriz.

ios-9-jailbreak

K33n iOS hakkında sayısız uygulama yazmış, olmaz denilenlerin olmasını sağlamış bir oluşum. Çinli bir grup olan K33n’in lideri Chen tarafından yapılan söylemlere göre iOS 9 için yapılan açıklamaların yersiz olduğunu söylüyor. iOS 9’da Apple tarafından alınan güvenlik önlemleriyle JailBreak işleminin imkânsız olduğu açıklanmıştı. Buna karşın K33n grubu için Chen iOS 9 için JailBreak yapacaklarını ima etti. Tam sürümünün çıkış tarihinden itibaren en kısa süre zarfında hazırlayarak piyasaya süreceklerinin altını çizdi. Bu konuda Pangu ve TiaG ile ortak çalışma yürütmekten yana olduklarını söyledi.

K33n ilk olarak internet tarayıcısı Safariyi eklemesiyle duyulmuştu. Adından çok sık söz ettirmeye başladıktan sonra bu tarz uygulamalarla iOS üzerine yoğunlaştı. Pangu ise geçtiğimiz günlerde MSC yani mobil güvenlik konferansında iOS 8.3 JailBreak’i tanıttı ve iOS 8.4 içinde çalışmaları olduğunu duyurdu. Güncel olarak bakıldığı zaman iOS sistemler için JailBreak üretiminin engellenebileceğine hiçbir teknoloji portalı ihtimal vermiyor. Bu konuda çalışan bu ekiplerse Apple cephesine inat gibiler.

jailbreak-ios-9