En iyi 5 ücretsiz iPhone oyunu!

En iyi ücretsiz iPhone oyunları

iPhone ile oyun oynamak birçoğumuz için büyük bir keyif. Peki, iPhone’da oynayabileceğimiz, AppStore’un en iyi ücretsiz oyunları hangisi?

Sizler için beğeneceğinizi düşündüğümüz küçük bir liste yaptık.

Angry Birds Stella

Rovio’nun 2009 yılında İOS cihazlar için çıkarttığı asabi kuşlar kısa zamanda fenomene dönüştü. Bu gün pelüş oyuncağından çizgi filmlerine kadar birçok ürünü bulunan oyun kendini geliştirmeye ve yenilenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda çıkan Angry Birds Go, karakterlerimizin tahta arabalarla yarışmasını konu alıyordu. Yine Angry Birds Epic de kızgın kuşlarımızın destansı savaşlar yaptığı bir RPG (rol yapma oyunu) oyunuydu. Ancak her ne kadar farklı türleri de olsa çoğu kimsenin tercih ettiği versiyon, kuşlarımızı çeşitli objelerin arasında saklanan domuzcuklara fırlattığımız versiyondu.

İşte bu klasik tarzını da ihmal etmeyen Rovio’nun son oyunu olan Angry Birds Stella, bize bu deneyimi biraz farklılaştırarak, ama yabancılaştırmadan tekrar sunmuş. Oyun pembe dişi karakterimiz Stella’nın macerasını konu almakta. Yeni eklenen bazı mekanikler olmuş, mesela Stella havadayken bir noktaya nişan alıp o noktaya hızla fırlamasını sağlayabiliyorsunuz. Bazı yüzeyler Stella’nın sekmesini sağlıyor, böylelikle değişik atışlar gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda fotoğraf albümü de eklenmiş, oyun ilerledikçe değişik ekran görüntülerini otomatik olarak yükleniyor bu albüme.

Bir numaraya bu efsane oyunun bir versiyonunu koymak çok da haksızlık olmayacaktır, ayrıca ilk oyunu denemek isteyenler Angry Birds Free uygulamasını da yükleyebilirler.

iPhone’a Angry Birds Stella ‘yı buradan indirebilirsiniz. 

Angry Birds Stella 

 

Candy Crush Saga

Böyle bir liste yaparken Candy Crush Saga’yı es geçsek muhtemelen seveni de sevmeyeni de bize tepki gösterirdi. Sevilmeme nedenini az çok tahmin edebiliyorsunuzdur; Candy Crush Saga Facebook ile kullanıldığında oyunu oynayanlar arkadaşlarına çeşitli bildirimler gönderebiliyor. İşte oynamayanı da oynayanı da bu dertten muzdarip. Yine de oyunun yakaladığı başarı inkâr edilemez.

Aslında oyunun klasik bir yapısı var, çeşit çeşit şekerleri kaydırarak yan yana veya yukarıdan aşağıya hizalayıp patlatarak çeşitli görevleri bitirmeniz gerekiyor. Bu görev çoğunlukla arkadaki jöleyi belirli bir sayıda hamleyle bitirmek oluyor. Ayrıca bu hamle sayısının kısıtlanmış olması da gelen can isteklerin birinci sebebi diyebiliriz. Oyunun benzerlerine göre ayrılan tarafı ise şekerleri karıştırmak. Aralarda çıkan bonus şekerlerini birleştirerek iki özelliğin birleştiği bonus şekerler yapabiliyorsunuz. Mesela bir sırayı komple yok eden bir şeker varsa, bunu yakındaki belirli sayıda şekeri yok edenle birleştirdiğinizde tek bir sıra yerine 3 sırayı birden yok etmesini sağlayabiliyorsunuz. Seviyeler arttıkça bu birleştirmeler bölümleri geçmek için zorunlu hale geliyor ve ilginç bir şekilde sizi kendine bağlıyor. Bunda belki de hepimizin küçüklükten kalma rengârenk şekerlere olan ilgisi de etkili oluyor olabilir.

iPhone’a Candy Crush Saga‘yı buradan indirebilirsiniz. 

Candy Crush Saga

 

Subway Surfers

Aslında biraz Hugo’yu hatırlatan bir oyun. Tren raylarında koşan bir çocuğu kontrol ediyorsunuz, kontroller gayet basit, sağ sol, zıplama ve eğilme. Amacınız çarpmadan gidebildiğiniz kadar en uzak mesafeye gitmek. İlerledikçe belirli bir süre boyunca bütün engellerin üzerinden gitmek ya da altınları daha rahat toplamak için magnetler gibi ufak tefek bonuslar mevcut. Arada bir istasyon görevlileri de peşinize takılıyor, o anlarda çok daha dikkatli ve çevik olmanız gerekiyor.

Otobüste, metroda oynamak için çok hoş bir oyun, oldukça da popüler.

iPhone’a Subway Surfers ‘ı buradan indirebilirsiniz. 

Subway Surfers

 

Asphalt 8: Airbourne

Video oyunları tarihinde de insanlık tarihinde de ortak bir dönüm noktası vardır: Tekerlek. Günümüze kadar birçok oyun çeşidi ortaya çıktı, bir sürü oyun platformu üretildi, ancak hepsinde istisnasız bulabileceğiniz bir tür varsa o da araba yarışlarıdır. Mantık bellidir, kurallar çok karışık değildir, arabanızı seçer ve gaza basarsınız.

Gameloft firması mobil oyun yapmaya akıllı telefonlardan önce başlamış tecrübeli bir firma. Asphalt serisi de bu firmanın amiral gemilerinden, daha java veya symbianda bile bu serinin bağımlıları vardı, ancak Airbourne hem bedava olması açısından hem de grafikleri açısından son nokta diyebiliriz. Gerçekten bu oyun yüksek performanslı bilgisayarları veya oyun konsollarını aratmayacak grafiklere sahip, kontrolleri de gayet iyi, gerek cihazı direksiyon gibi kullanarak, gerekse sanal tuşlarla oldukça güzel sürüş deneyimi sağlıyor. Ancak dezavantaj olarak, birçok arabayı kolayca açmak ne yazık ki mümkün değil, ancak Real Racing 3’teki gibi uzun süreler oynarsanız çok istediğiniz araçları açmanız para ödemeden de mümkün oluyor. Araba yarışı sevenler bu deneyimi kesinlikle kaçırmamalı.

iPhone’a Asphalt 8: Airbourne‘u buradan indirebilirsiniz.

Asphalt 8: Airbourne

Hay Day

Bir başka facebook türevi oyun daha en popülerler arasında. Farmville bağımlıları, artık ekinlerinizi iPhone’unuzdan da toplayabileceksiniz, karşınızda HAY DAY.

Hay Day klasik topla ek topla mantığında bir oyun, ancak belirgin avantajları var, mesela bakamadığınızda ekinleriniz çöpe gitmiyor, ciddi anlamda sosyalliğe önem veren bir oyun olarak köy komşu sistemini entegre etmişler. Doğrudan komşularınızla anlık mesajlaşabiliyorsunuz, onların ekinlerini toplayabiliyorsunuz.

Tarzı sevenler için gerçekten oldukça hoş ve rahat bir oyun, telefonda oynaması da oldukça keyifli. Yeni arkadaşlar edinebilmek de cabası.

iPhone’a Hay Day‘ı buradan indirebilirsiniz.  

hay day