iOS 9.3’te neler yeni?

Apple, iOS 9.3 beta sürümünü geliştiriciler için yayınladı. iOS 9.3 ile gelen özellikler arasında Night Shift, notları şifreleyebilme, daha fazla kişiselleştirilmiş haber içeriği gibi kullanıcıları mutlu edecek özellikler bulunuyor.

Night Shift özelliği

Night Shift özelliği, günbatımından sonra iPhone ve iPad’lerin ekranlarındaki renk dengesini ayarlayarak geceye uyumlu hale getiriyor.

iPhone veya iPad, konum belirleme (geolocation) ve dâhili saati kullanarak güneşin batışını hesaplıyor ve ekran renklerinde turuncu, kırmızı tonları ağırlıklı hale getirip mavi ile beyazı azaltıyor. Bu özellik sayesinde, gece yatmadan önce telefon kullananların daha hızlı bir şekilde uykuya dalması hedefleniyor.

iPhone ve iPad not bölümü şifreleme

iPhone ve iPad’lerde en sık kullanılan alanlardan biri olan notlar kısmı,  iOS 9.3’te touch ID ya da şifre özelliği eklenerek daha güvenli hale getirilmiş. Ayrıca notları oluşturulduğu tarih, son işlem tarihi ya da alfabetik olarak sıralayabilirsiniz. iOS 9.3 Notlar

Kişiselleştirilmiş haber içeriği

For You alanındaki içerikler de iOS 9.3 ile daha fazla kişiselleştirilebiliyor. İlgi alanlarına göre içerik gösterimi daha da detaylandırılmış. Bunun yanı sıra trending topic, favoriler ve sizin için seçilenler alanları ile ilginizi çekecek daha fazla içeriğe daha hızlı ulaşmak mümkün.

iOS 9.3 Haberler

Carplay

Carplay de iOS 9.3 ile yenilenenler arasında. Carplay ile Apple Music’te bulunan en yeni ve özel albümlere ulaşmak mümkün olacak. Ayrıca harita üzerinde yakınlardaki cafe, benzin istasyonu, restoran, vs. bulmak bir dokunuşla mümkün hale geliyor.

iOS 9.3 CarPlay

Eğitim

iOS 9.3 eğitim alanında da yenilikler sunuyor. Yeni güncellemeyle okul görevlileri bir sınıftaki her çocuk için profil oluşturabiliyor. Bu profillere herhangi bir iPad üzerinden erişilebiliyor. Apple şu an iOS 9.3 ile birden fazla kullanıcı desteğini sadece okullar için sunuyor. İleride bu özelliğin bireysel ve kurumsal kullanıcılar için geliştirileceğini söylemek kehanet olmaz.

iOS 9.3 Eğitim

Sağlık

iOS 9.3 sağlık konusunu da es geçmemiş. Oluşturacağınız Dashboard’a sağlık ile ilgili tüm uygulamalarınızı ekleyip, tek dokunuşla sağlığınızla ilgili dilediğiniz içeriğe, tek bir yerden ulaşmak mümkün olacak.

iOS 9.3 Sağlık

iOS 9.3 ile gelen yeni özellikler ile ilgili gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağız.