iOS 9’da 3.Parti Mesajlaşma Uygulamaları Hızlı Mesajı Kullanıyor

iOS 9’un ilk betasıyla beraber kullanıcı yorumları ünlü Apple forumlarında sık sık görülmeye başlandı. Önceki betalara göre çok daha iyi bir seviyede derli toplu dosyalardan oluştuğu yönünde birçok olumlu eleştiri görmek mümkün. Kullanım yönünden çok ağır eleştirilerde alan iOS 9 için memnuniyetin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

ios-9-mesajlasma

iOS 9 için 3.parti mesajlaşma uygulamalarının kullanımı daha kolay bir hale getirilmiş. Yıllardır çeşitli yöntemlerle ve tweak kullanarak yapılan hızlı cevap artık resmi olarak yapılabiliyor. Whatsapp, Facebook, Telegraf gibi mesajlaşma uygulamalarından gelen mesajlar bildirim ekranında mesaj aşağı çekilerek cevaplanabiliyor. Aslında bu durum eskiden normal mesajlar için vardı. Fakat 3.parti uygulamalar için iOS 9’da destek geldi. Kullanıcıların sürekli olarak istediği bir detaydı ve geliştiriciler iOS 9 için bunu gerçekleştirdi. Beta 1 ile bunu deneyenler sadece uygulamaların en son versiyonlarıyla çalıştığını belirtiyor.

Daha önceleri JailBreak kullanarak Android kullanıcılarının sık kullandığı hızlı cevabı tüm uygulamalarda kullanabiliyorlardı. Çeşitli tweak desteğiyle bu mümkün olabilirken yeni iOS 9’da Jailbreak kullanımı engellenerek bu sistem entegre edilmiş. Aslında şuan ki haliyle ekstra bir şey kullanmaya gerek kalmadan bu özelliği kullanabilmek oldukça güzel bir gelişme. iOS 9 için çıkacak olan 2.beta ile ne gibi yeniliklerin dahil olacağı ve çıkan hata fixlemeleriyle ne denli güncel bir işletim sistemi olacağı büyük merak konusu.

ios-9-hizli-mesaj