iPhone 6s için 3D Touch Özelliği

iPhone 6S’in en çok öne çıkan özelliği, dokunmatik ekranı bir sonraki nesle taşıyan "3D Touch" teknolojisi. Apple Watch’ta kullanılan, parmağınızı ekrana ne kadar bastırdığınızı anlayan işlev, iPhone 6S’e biraz daha geliştirilerek entegre edilmiş.

Apple, 3D Touch’ı "peek" ve "pop" olarak ikiye ayırıyor.

Peek, dokunduğunuz öğeyle ilgili bir ön-izleme penceresi açarken

Pop, bu içeriği gerçekten açmanıza olanak tanıyor.

iPhone 6S 3D Touch nasıl çalışıyor?

Ekrana bastırdığınızda, kapasitif sensörler cam yüzeyle arka aydınlatma arasındaki kısımda oluşan mikroskobik değişiklikleri anında ölçüyor. iOS, bu ölçümleri kullanarak, parmakla uygulanan baskıya hızlı, hassas ve sürekli yanıtlar veriyor. Bu da ancak yazılım ve donanım arasındaki derin bir entegrasyonla mümkün oluyor. iPhone 6s, uyguladığınız baskıyı algıladığını bildirmek için size küçük dokunuşlar halinde geri bildirimler de veriyor.

3D Touch’ı kullanarak iPhone ile daha fazlasını yapmak, ekrana bastırmak kadar kolay. Ama aslında, yüzeyin altında çok karmaşık bir süreç işliyor. 3D Touch, kuvvetin aşamalı olarak uygulanması ve geri çekilmesinin küçük farklar yaratan etkisinden yararlanmak için, dinamik basınç aralığını mikroskobik düzeyde algılıyor. Siz telefonunuzu elinizde tutarken, yer çekimindeki değişiklikleri bile hesaba katıyor.

3D Touch özelliğine sahip Retina HD ekran

3D Touch’ın ardındaki teknolojinin başlangıç noktası, ekranı. Ekran, tanıdık Multi-Touch hareketlerine ek olarak, uyguladığınız baskının kuvvetini de algılıyor.

Kapasitif sensörler

Baskının kuvvetindeki mikroskobik değişiklikleri ölçmek için tasarlanan kapasitif sensörler, ekranın arka aydınlatmasına entegre edildi. Bu sensörlerin yaptığı ölçümler, bir dizi karmaşık algoritma yardımıyla hızlı, doğru ve sürekli yanıtlar vermek için, dokunma sensörü ve ivmeölçerden gelen sinyallerle birleştiriliyor.

Yepyeni Taptic Engine

iPhone 6s, hem ekran üzerinde hem de Taptic Engine’dan gelen küçük dokunuşlarla size gerçek zamanlı geri bildirimler veriyor. Bu yanıtlar, ekrana ne kadar kuvvetli bastırdığınıza bağlı olarak değişiyor. Üstelik, ne yaptığınızı ve bunun sonucunda neler olacağını da size bildiriyor.

iphone 6s 3d touch